Pięć na dziesięć spotkań międzynarodowych zakończyło się zawarciem partnerstwa. To świetny wynik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który po raz pierwszy zorganizował spotkania B2B na międzynarodowych targach na Podkarpaciu. Działający od 10 lat ośrodek pomaga przedsiębiorcom rozwijać działalność międzynarodową także poprzez organizację specjalistycznych szkoleń oraz dofinansowując usługi „szyte na miarę”, związane np. z delegowaniem pracowników na rynki zagraniczne czy otwieraniem oddziału firmy w innym państwie.
W spotkaniach wzięło udział 25 przedsiębiorców, w tym 5 firm z Niemiec, z rejonu Saksonia-Anhalt. Odbyli oni 49 rozmów na temat możliwości współpracy. 10 z tych spotkań miało charakter międzynarodowy, a 5 zakończyło się zawarciem partnerstwa z zagranicznymi firmami – mówi Monika Smaczna, starszy konsultant ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
– Współpracę nawiązały między sobą także firmy polskie. Niektóre w tego typu spotkaniach B2B biorą udział regularnie, ale część uczestniczyła po raz pierwszy i wyniosła z nich tak pozytywne doświadczenie, że już zgłasza chęć udziału w podobnych rozmowach podczas kolejnej edycji targów TSLA Expo – dodaje Justyna Bednarz, starszy konsultant w ośrodku Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Międzynarodowa współpraca po spotkaniach B2B
– Ośrodki Enterprise Europe Network, takie jak nasz, starają się, aby międzynarodowa współpraca między firmami rozwijała się na różnych polach. Rozróżniamy partnerstwa biznesowe, związane z nabywaniem towarów i usług; technologiczne, które polegają na wymianie lub zakupie technologii oraz partnerstwa badawcze, dotyczące wspólnych, międzynarodowych projektów badawczych. Wspieramy nawiązywanie tych kontaktów poprzez sieć Enterprise Europe Network. Niemieckie firmy, które wzięły udział w spotkaniach w Jasionce, są klientami naszego partnera – ośrodka Enterprise Europe Network, działającego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Magdeburgu. Partnerstwa nawiązane podczas Giełdy Kooperacyjnej przy TSLA EXPO 2018 to partnerstwa biznesowe – mówi Monika Smaczna.
Niemieccy przedsiębiorcy przyjechali do Rzeszowa dzień wcześniej w ramach misji gospodarczej. Odwiedzili dwie podkarpackie firmy produkcyjne, a podczas spotkania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania dyskutowali na temat warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Podkarpaciu i w regionie Saksonia-Anhalt. – Wypracowaliśmy kilka rozwiązań dla współpracy gospodarczej tych regionów.
Przedsiębiorcy mają sporo okazji do uczestnictwa w podobnych spotkaniach B2B, jak te, które ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizował podczas TSLA Expo. – Jesteśmy partnerem wielu takich przedsięwzięć – podkreśla Monika Smaczna. – Już trzy tygodnie po wydarzeniu w Jasionce wspieraliśmy naszych klientów na spotkaniach B2B podczas VIII Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Szkolenie musi trafiać w punkt, dlatego stawiamy na praktyków
Ponad dziesięć lat pracy z polskimi i zagranicznymi firmami sprawiło, że dziś ośrodek Enterprise Europe
Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ma doskonałe rozeznanie w oczekiwaniach przedsiębiorców i tak konstruuje wsparcie, by odpowiadało ich potrzebom. Organizuje różnorodne szkolenia i oferuje „usługi szyte na miarę”.
W ciągu ostatnich dwóch lat w szkoleniach organizowanych przez ośrodek uczestniczyło ok. 550 osób. Bardzo duże zainteresowanie budziły takie tematy jak:
• elektronizacja zamówień publicznych – jednolity europejski dokument zamówienia ESPD;
• prawo transportowe – system SENT i ADR,
• ryzyka i sposoby ich zabezpieczania w międzynarodowej działalności transportowej,
• ochrona danych osobowych – RODO,
• ryzyko w transakcjach międzynarodowych,
• delegowanie pracowników w ramach transgranicznego świadczenia usług,
• VAT w transakcjach międzynarodowych,
• zasady eksportu towarów i usług na rynek niemiecki i skandynawski,
• własność intelektualna,
• design thinking – narzędzie do projektowania przewagi rynkowej przedsiębiorstwa,
• oznaczenie CE na urządzenia elektryczne i elektroniczne (dyrektywa ROHS II),
• deklaracja oceny zgodności dla wyrobów budowlanych,
• zatrudnianie cudzoziemców,
• prawo celne – System INTRASTAT, System AIS/IMPORT.
– Uczymy firmy, jak wejść na rynki zagraniczne. Jest duże zainteresowanie rozszerzaniem działalności gospodarczej na takie państwa jak Łotwa, Estonia i inne kraje bałtyckie, a także kraje kaukaskie – podkreśla Justyna Bednarz. – Firmy chętnie korzystają z tych szkoleń, bo to dla nich nowe rynki. W lipcu bardzo wielu przedsiębiorców uczestniczyło w szkoleniach dotyczących prowadzenia biznesu z krajami skandynawskimi. Okazuje się, że chociaż bliżej do nich północnym województwom, to Podkarpacie także chce współpracować z Norwegią i Szwecją. Popularnością cieszą się także szkolenia dotyczące zatrudniania cudzoziemców, delegowania pracowników na inne rynki. To ostatnie dotyczy szczególnie ryku niemieckiego, na którym polskie firmy przeżywają prawdziwy boom – otwierają tam oddziały, mimo że wymagania Niemców są wobec takich podmiotów bardzo wysokie.
Coraz bardziej „międzynarodowe” polskie firmy dopominają się o szkolenia z zakresu prawa celnego i zmian, które w nim zachodzą, i związane są z systemami INTRASTAT oraz AIS/IMPORT. – Dotyczą one informatycznego systemu dedykowanego do obsługi deklaracji i zgłoszeń celnych oraz innych dokumentów związanych z przewozem towarów na unijny obszar celny – tłumaczy Justyna Bednarz. – Wszystkie szkolenia organizujemy, bacznie obserwując rynek i zainteresowanie firm. Z tego również powodu nie przygotowujemy harmonogramu całorocznego, ponieważ wiele z tych szkoleń wynika z potrzeby chwili, jakiejś zmiany w prawie, ustawach, która dotyczy działalności gospodarczej. Stawiamy na szkolenia specjalistyczne, branżowe.
Firmom, które biorą udział w szkoleniach, zależy na tym, by prowadzili je praktycy. – Takich też szkoleniowców zatrudniamy. Unikamy wykładów studyjnych, współpracujemy z ekspertami, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem problemów przedsiębiorców – zapewnia Justyna Bednarz.
Usługi szyte na miarę dla przedsiębiorcy z dofinansowaniem
– Eksperci, którzy szkolą za naszym pośrednictwem przedsiębiorców, mogą im zaproponować tzw. usługi szyte na miarę. Przedsiębiorcy przekonali się, że korzystanie z tych usług daje wymierne efekty. To są ekspertyzy, opinie, rozwiązywanie konkretnych problemów, sporządzanie dokumentacji CE, umów międzynarodowych, wniosków patentowych. Część tych usług dofinansowujemy. Tak się stało np. w przypadku firmy produkcyjnej, która potrzebowała pomocy prawnej w zakresie delegowania pracowników do Niemiec. Taką pomoc można uzyskać również w obszarze usług związanych ze zdobywaniem rynków zagranicznych – tłumaczą konsultanci ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Enterprise Europe Network
Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,
tel./fax: 17 860 57 45/52/61, e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.een.wsiz.pl