Reklama

Biznes

MPK wraca do gminy Boguchwała. Będą nowe linie i kursy

Biznesistyl.pl
Dodano: 26.09.2018
40811_busa
Share
Udostępnij

Samorząd Rzeszowa i Boguchwały porozumiał się w sprawie wydłużenia miejskich linii autobusowych. Kwestią sporną od lat była cena, jaką gmina ma dopłacać Zarządowi Transportu Miejskiego w Rzeszowie za obsługę tych połączeń. Ostatecznie stanęło na kwocie 4,15 zł. Umowa, na której zawarcie zgodzili się radni Rzeszowa podczas wtorkowej sesji, 25 września, ma obowiązywać przez 3 lata.  

Po dwóch latach przerwy rzeszowskie MPK wraca do gminy Boguchwała. Władze obu samorządów porozumiały się w sierpniu. Propozycję umowy najpierw przyjęli radni Boguchwały podczas sesji 13 września, a niecałe dwa tygodnie później zaakceptowali ją również radni Rzeszowa. Teraz umowa może być podpisana. Jakie linie miejskie zostaną wydłużone?

Jak zapowiedziała podczas wtorkowej sesji w rzeszowskim ratuszu Anna Kowalska, prezes Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie,  najprawdopodobniej będą to linie: 3, 34, 45 i ewentualnie 56 do Zarzecza. Zarzecze jest pod znakiem zapytania, ponieważ trzeba tam usprawnić pętlę i od tego ZTM uzależnia wydłużenie tam linii 56.

Gmina Boguchwała zapłaci za każdy kilometr od granicy miasta 4,15 zł. To stawka wynegocjowana na trzy lata. Podobne rozmowy Rzeszów prowadzi z gminami Krasne, Tyczyn Sędziszów Małopolski i Świlcza.

Usprawnienie publicznego transportu odkorkowałoby Rzeszów. Ale do tego warto jeszcze wprowadzić wspólny bilet dal mieszkańców aglomeracji na różne linie autobusowe i kolej. Anna Kowalska podczas sesji podkreślała, że ZTM stara się poprawiać komfort podróży – już w sobotę, 29 września, do Rzeszowa trafi pierwszy autobus elektryczny. Tego samego dnia do użytku oddany zostanie także zmodernizowany dworzec podmiejski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy