Reklama

Biznes

Naukowcy z całego świata na konferencji ochrony odgromowej w Rzeszowie

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.08.2018
40494_pol
Share
Udostępnij

Przedstawiciele środowisk naukowo-technicznych z ok. 40 krajów z całego świata, blisko 210 referatów i 30 sesji wykładowych – na początku września na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 34. Międzynarodowa Konferencja Ochrony Odgromowej ICLP’2018. Naukowcy zaprezentują referaty na temat różnych aspektów wyładowań atmosferycznych.

Konferencję organizuje Politechnika Rzeszowska wspólnie z Polskim Komitetem Ochrony Odgromowej działającym w ramach Stowarzyszenia Elektryków. Odbędzie się ona od 2 do 7 września br. w Rzeszowie i będzie to czwarta odsłona tej konferencji w Polsce. Wcześniej dwukrotnie organizowana była w Krakowie w 1965 r. i 2002 r. oraz w Gdańsku w 1978 r., poza tym odbywała się w różnych miastach świata.

W 2014 r., w trakcie ICLP w Szanghaju, ponownie przyznano Polsce organizację tej konferencji, pomimo iż chęć jej organizacji zgłosiło wiele innych krajów, m.in. Brazylia, Słowenia, Sri Lanka czy Republika Południowej Afryki.

Aż 40 referatów od japońskich naukowców

– Zaakceptowane do prezentacji na konferencji referaty obejmują tematykę związaną z badaniem fizyki piorunów, systemami lokalizacji wyładowań atmosferycznych, ochroną odgromową obiektów budowlanych, systemów elektroenergetycznych i systemów elektronicznych, a także metodami poprawy ochrony ludzi, zwierząt i mienia przed skutkami wyładowań atmosferycznych – podkreśla dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, przewodniczący konferencji ICLP’2018, który od wielu lat zajmuje się badaniami wyładowań atmosferycznych i ich oddziaływaniem na obiekty naziemne i statki powietrzne.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowo-technicznych z prawie 40 krajów z całego świata. Zaprezentowanych zostanie blisko 210 referatów w trakcie 30 sesji wykładowych i 3 sesji plakatowych.

 – Najwięcej, bo aż 40 referatów wygłoszą naukowcy z Japonii, przyjedzie silna delegacja z Południowej Afryki, a także z USA, Chin, Niemiec, Francji i Szwecji. Polskę reprezentować będzie blisko 15 naukowców, głównie z Rzeszowa, Warszawy, Gdańska i Białegostoku  – wylicza dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz.

Politechnika pochwali się badaniami na temat fizyki wyładowywań atmosferycznych

Politechnika Rzeszowska podczas konferencji zaprezentuje rezultaty badań dotyczące zagadnień związanych z fizyką wyładowywań atmosferycznych, przeprowadzone w stacji badawczej Politechniki Rzeszowskiej wyposażonej w anteny pola elektrycznego i szybkie kamery video.

Podczas otwarcia konferencji wybitnym naukowcom wręczone zostaną medale Bergera i Goldego, a na zakończenie konferencji nagrodzeni zostaną młodzi naukowcy.

Wydarzenie będzie się odbywać w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy