Przedstawiciele Szwecji, Finlandii i Łotwy ocenili działalność Inkubatora Technologicznego Aeropolis w Jasionce. Ich zdaniem, podkarpackie Aeropolis ma to, co najważniejsze – znakomitą lokalizację, silną markę i mocny ludzki kapitał. Wyzwaniem jest teraz nie pozwolić na drenaż talentów do innych krajów Europy i zadbać o umiędzynarodowieni rodzących się w Jasionce firm. Eksperci gościli w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym przez dwa dni w ramach projektu IRIS, który wspólnie z innymi instytucjami otoczenia biznesu z państw regionu Morza Bałtyckiego realizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
– Naprawdę jestem pod wrażeniem waszego Parku – powiedział Jakob Lindvall ze Swedish Incubators&Science Parks, przedstawiciel i ekspert lidera projektu IRIS, Dalarna Science Park w Szwecji. – Towarzyszy mi ono od samego przylotu, kiedy przekonałem się, jak blisko jest od portu lotniczego do celu mojej wizyty, czyli Inkubatora Technologicznego Aeropolis. Dobre połączenie jest bardzo ważne dla rozwoju międzynarodowych kontaktów. Zaskoczyło mnie również, że jest tu tak młoda społeczność, tak wielu utalentowanych studentów. To naprawdę dobrze wróży na przyszłość. Z tych powodów mam poczucie, że Aeropolis kryje w sobie wielki potencjał. Ludzki kapitał ma moc. Wierzę w ten potencjał, ponieważ wiele pracowałem w innowacyjnych środowiskach, szczególnie w Skandynawii, i uważam, że w takich ośrodkach, jak 200-tysięczny Rzeszów łatwiej o społeczne transformacje, niż w wielkich miastach, gdzie każdy jest anonimowy i trudniej razem pracować nad zmianami. To wasz atut. Obserwowałem taki fenomen w Szwecji, gdzie miasta podobnej wielkości są najlepsze dla tych, którzy chcą wziąć przyszłość w swoje ręce i coś zmienić. W Aeropolis także to się dzieje – ludzie współpracują i działają razem, i to jest właśnie wspaniałe.
Szwedzki ekspert jednocześnie podkreślił, że atutem jest otoczenie światowych firm, zlokalizowanych w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym i ich współpraca z Inkubatorem Technologicznym Aeropolis. – Międzynarodowy charakter Parku jest czymś wyjątkowym i daje młodym przedsiębiorcom wiele dodatkowych możliwości, związanych np. z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych itp. – dodał. Wraz z nim do Jasionki przylecieli: Sonja Hyrynsalmi i Peter Lostedt z Turku Science Park w Finlandii oraz M?rti?š Velde z łotewskiego Ventspils High Technology Park.
Fot. Tadeusz Poźniak
Wizyta ekspertów ze Szwecji, Finlandii i Łotwy związana jest z międzynarodowym projektem IRIS (Improved Results in Innovation Support- transnational exchange and joint development between Innovation Infrastructure Organisations), w którym uczestniczy Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt dotyczy współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego w zakresie wspierania start-upów, rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. W ramach projektu Inkubatory i Instytucje Otoczenia Biznesu z 10 krajów nadbałtyckich Unii Europejskiej oraz z Norwegii i Rosji, wymieniają się doświadczeniami i wypracowują skuteczne metody działania. Na tym forum prezentuje swoje doświadczenia i osiągnięcia Inkubator Technologiczny Aeropolis w Jasionce.
– Narzędziem, które pomoże wypracować wspólne rozwiązania są oceny peer review, tzw. oceny rówieśnicze. Taką właśnie oceną zakończyła się wizyta studyjna naszych partnerów z Łotwy, Szwecji i Finlandii – mówi Agata Ziemiakowicz, zarządzająca projektem IRIS, koordynator w Centrum Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej w RARR S.A. – Przed ich przyjazdem, najpierw to my sami dokonaliśmy oceny pracy Inkubatora Technologicznego Aeropolis i swoje wnioski wysłaliśmy do pozostałych członków naszej grupy. W projekcie uczestniczy 14 instytucji, ale podzieleni zostaliśmy na mniejsze grupy warsztatowe, by usprawnić proces oceny. W każdej grupie są mniej i bardziej zaawansowani partnerzy. Inkubator Technologiczny Aeropolis funkcjonuje niespełna 5 lat, o wiele krócej niż mające bardzo długie tradycje i duże doświadczenie parki naukowe w Szwecji czy Finlandii, więc jest traktowany jako partner uczący się, ale jednocześnie taki, który może wnieść wiele nowych, świeżych pomysłów do projektu IRIS. Dla nas możliwość współpracy z tak zaawansowanym parkiem jak np. szwedzki, jest bardzo cenna. Cieszymy się, że możemy wymieniać z nimi doświadczenia.
Wizyta była krótka, ale intensywna. Pierwszego dnia partnerzy zapoznawali się z pracą Inkubatora Technologicznego. Zwiedzili m.in. Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis w Jasionce, z którego usług korzystają przedsiębiorstwa m.in. z branży automotive i lotniczej. Duże wrażenie na gościach wywarła wizyta w działającej na terenie Inkubatora firmie Cadway Automotive. Projektuje ona elementy nadwozi samochodowych dla światowych marek, w tym dla pojazdów elektrycznych. Zaczynała 2 lata temu jako startup, a dzięki dofinansowaniu w Platformach Startowych TechnoPark BiznesHub odniósł duży sukces i dziś zatrudnia już 23 osoby.
O innych formach wspierania startupów przez Inkubator Technologiczny Aeropolis, opowiedzieli przedstawiciele instytucji, uczelni i firm kooperujących z Inkubatorem Technologicznym Aeropolis. Michała Rzucidło, kierownika Centrum Obsługi Inwestora RARR S.A., goście pytali, ile czasu zajęło zbudowanie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis i czy działające w nim mniejsze firmy kooperują z dużym biznesem. Tak rzeczywiście się dzieje. A o tym, jak bardzo sprzyjające biznesowi jest to środowisko potwierdza fakt, że w utworzonym w 2003 roku Parku już brakuje terenów dla inwestorów. – Dlatego nowi lokują się w bliskim sąsiedztwie. Tak zrobiła np. spółka EME Areo, będąca wspólnym projektem MTU Aero Engines i Lufthansa Technik – podkreślała Katarzyna Chlebek z Podkarpackiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Zwróciła uwagę także na otwarte dwa lata temu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Area. Do tej pory odbyło się w nim 150 wydarzeń, w których uczestniczyło 1000 przedsiębiorstw.
Fot. Tadeusz Poźniak
O inicjowaniu współpracy między biznesem i nauką opowiedział Maciej Chrzanowski, przedsiębiorca i naukowiec z Politechniki Rzeszowskiej, broker innowacji z Podkarpackiego Centrum Innowacji, właściciel start-upu TAMT. Współpracę z Aeropolis przy organizacji takich konferencji, jak InternetBeta chwalił jeden z jej głównych organizatorów Łukasz Bis z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzięki przedstawicielce Kwadrat – Podkarpacka Przestrzeń Kreatywna goście usłyszeli także o zaangażowaniu RARR S.A. i Inkubatora Technologicznego w takie działania, jak Startup Weekend, Idea Global, Samsung Inkubator czy Rzeszów Startup Akcelerator. Wystąpili także przedsiębiorcy: Tomasz Gulak z PrimeBit Games, firmy produkującej aplikacje i gry, która 26 czerwca br. zadebiutowała na NewConnect; oraz Huber Mrozek ze startupu WiseGlass, specjalizującego się w produkcji reklamowych luster, wyświetlających spersonalizowane reklamy. – Świetny pomysł – chwalili uczestnicy prezentacji.
Drugiego dnia partnerzy z projektu IRIS na roboczym spotkaniu wystawili podkarpackiemu Inkubatorowi Technologicznemu Aeroplis ocenę. Zwrócili uwagę na mocne strony i wskazali kierunki, nad których rozwojem warto pracować. Wśród mocnych stron wymienili: korzystne umiejscowienie Parku – lokalizacja względem lotniska, autostrady itd., rozpoznawalną markę Aeropolis, kapitał społeczny, dobrą atmosferę dla biznesu oraz młodą, wykształconą kadrę. Wśród wyzwań wymienili „The war for talents” (po pol. wojnę o talenty). Ich zdaniem, Park, mając wpływ na region, musi walczyć z drenażem naszych talentów do innych krajów Europy. Rekomendowali również określenie strategicznych celów dla ekosystemu startupowego w regionie, benchmarking (sieciowanie, współpraca, wymiana doświadczeń) z innymi parkami w kraju i zagranicą, wzmocnienie wizerunku Aeropolis na arenie międzynarodowej oraz pomoc w umiędzynarodowieniu startupów z Aeropolis, a także zwiększenie zakresu współpracy z funduszami VC na rzecz rozwoju startupów.
– Wybierzemy teraz rekomendacje, które są dla nas w tym momencie możliwe do wdrożenia i będziemy je wprowadzać w życie – zapewnia Agata Ziemiakowicz i dodaje, że na podstawie wszystkich ocen, jakie powstaną po wizytach studyjnych, powstanie podręcznik z najlepszymi praktykami w obszarze działania inkubatorów oraz podręcznik z narzędziami i sposobami ich transferu do innych jednostek. Po to, by zwiększyć skuteczność i innowacyjność inkubatorów i instytucji otoczenia biznesu z regionu Morza Bałtyckiego.
Projekt IRIS jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach INTERREG BALTIC SEA PROGRAMME 2014-2020 i został objęty patronatem Nordyckiej Rady Ministrów. Będzie realizowany do listopada 2020 roku.