Wyjazd na branżowe targi to dobra okazja do nawiązania współpracy z inną firmą. Można jechać w ciemno, ale lepiej skorzystać z pomocy instytucji powołanej do inicjowania współpracy między polskimi a zagranicznymi przedsiębiorstwami. Ciekawą ofertę posiada ośrodek Enterprise Europe Network, który od wielu lat uczestniczy i organizuje spotkania biznesowe podczas tak dużych wydarzeń jak CeBit i Hannover Messe w Niemczech. Zaprasza na międzynarodowe targi także w Polsce i udostępnia bazy firm, wśród których można znaleźć przyszłego kontrahenta.
Wszystkie działania, jakie podejmuje Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, służą budowaniu coraz częstszych kontaktów firm z Podkarpacia z zagranicznymi partnerami. Podobne ośrodki istnieją w całej Unii Europejskiej i dzięki nim wejście na inne rynki i współpraca zagraniczna jest w zasięgu nawet mikroprzedsiębiorców. Jednym ze sposobów inicjowania takiej współpracy są spotkania biznesowe, zwane też spotkaniami brokerskimi, które podczas międzynarodowych imprez targowych organizują ośrodki Enterprise Europe Network.
– Nasza oferta skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, bo to one najczęściej potrzebują pomocy. Wielu przedsiębiorców, inwestując w wyjazd na targi, liczy na wymierne korzyści – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Z pomocą EEN mogą one pojechać na targi branżowe w Polsce lub za granicą, obejrzeć ofertę, znaleźć interesujące narzędzia i rozwiązania, a zarazem odbyć kilkanaście spotkań biznesowych z przedstawicielami firm zagranicznych. Organizacja tych spotkań to nasze zadanie. Podczas rozmów przedsiębiorcy lepiej się poznają, co w przyszłości może zaowocować współpracą gospodarczą. To niesie dla obu stron korzyści. Międzynarodowa współpraca firmom się opłaca, ponieważ umożliwia ich szybszy rozwój.
Spotkania brokerskie ułatwiają nawiązanie współpracy w trzech obszarach. Może to być zwyczajna współpraca handlowa, oparta na sprzedaży towarów i usług, ale również wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i transfer technologii, czy też podjęcie wspólnych badań, w których polska firma wystąpi w roli koordynatora, bądź jako partner dołączy do europejskich projektów, by wspólnie z zagranicznymi partnerami wypracować nowe rozwiązania. Firma z Podkarpacia, zainteresowana współpracą w jednym z takich obszarów otrzymuje dostęp do bazy przedsiębiorstw, które zgłosiły udział w targach. Wybiera z niej przedsiębiorstwa o profilu działalności zbieżnym z jej potrzebami, a eksperci ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pomagają ustalić szczegóły spotkania. Odbywa się ono w specjalnej strefie spotkań brokerskich wydzielonej na terenie obiektu, w którym odbywają się targi.
Po kontrahenta do Niemiec
– Organizujemy wyjazdy na targi międzynarodowe zarówno w Polsce, jak i za granicą – dodaje dr inż. Czajka. – Co roku uczestniczymy w organizacji spotkań biznesowych na targach informatycznych CeBIT, dedykowanych oprogramowaniu, sprzętowi komputerowemu i nowym technologiom. To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży, organizowane od ponad 30 lat w niemieckim Hanowerze. W tym mieście odbywają się również jedne z największych na świecie targów przemysłowo-technologicznych Hannover Messe. Na nich także współorganizujemy spotkania brokerskie. Zapraszamy na wyjazd wszystkie zainteresowane firmy.
Tegoroczne targi CeBIT zaplanowano na 11-15 czerwca
Wcześniej czeka przedsiębiorców 13. edycja międzynarodowych tragów Hannover Messe, która odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia 2018 r. Rejestracja i umawianie rozmów biznesowych już się rozpoczęły. To jedne z największych targów i spot-
kań brokerskich na świecie. W ich ramach zorganizowano już ponad 26 tys. spotkań biznesowych, w których uczestniczyło ponad 3,5 tys. firm. W trakcie targów organizowane są spotkania, podczas których będzie można nawiązać kontakty biznesowe – spotkać się z innowacyjnymi przedsiębiorcami czy skorzystać z profesjonalnej pomocy innych ośrodków Enterprise Europe Network w Europie.
– Polskie firmy dzwonią do nas i dopytują o to wydarzenie. Mają już umówione spotkania, szukają lotów, zakwaterowania – podkreśla Monika Lewicka-Bułatek z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Na stronie internetowej targów w zakładce Katalog można sprawdzić, które firmy i z jakiego kraju już się zarejestrowały, zobaczyć ich specyfikę działania, obszar działalności i zaplanować, z którą z nich warto się umówić na spotkanie. Zachęcamy także do kontaktu z nami – odpowiemy na pytania i – jeśli trzeba – pomożemy w rejestracji. Kiedy zakończy się rejestracja przedsiębiorstw, wtedy ustalany jest harmonogram spotkań. Każdy uczestnik taki harmonogram otrzymuje i przychodzi na spotkanie do wydzielonej na targach strefy na określoną godzinę. Na rozmowę ma ok. pół godziny.
– Dla jednej firmy umawiamy przeciętnie kilkanaście spotkań. Przedsiębiorcy nawiązują kontakty także poza scenariuszem spotkań. Szansa znalezienia partnera biznesowego jest naprawdę duża – podkreśla dr inż. Czajka.
Wiodące branże podczas Hannover Messe to: zintegrowana automatyka, IT, napędy i technologia płynów, systemy energetyczne, mobilność, innowacyjne rozwiązania dla wykonawców i lekkiej konstrukcji, a także w zakresie badań i rozwoju oraz transferu technologii. Dokładne informacje znajdują się na stronie targów.
Współpraca międzynarodowa inicjowana spotkaniami w Polsce
– W najbliższym czasie będziemy również uczestniczyć w spotkaniach brokerskich organizowanych przez naszego partnera, ośrodek EEN przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach – mówi Monika Smaczna z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – To już piąta edycja spot-
kań biznesowych STOM, dla branży metalowej i maszynowej, z udziałem zagranicznych firm. Odbędą się 11 kwietnia w Kielcach, a nabór zgłoszeń trwa do 28 marca.
Organizatorzy zapewniają przedsiębiorcy dobór partnera do indywidualnych rozmów, aranżację spotkania i opracowanie planu spotkań, a także wsparcie organizacyjne przed, podczas oraz po spotkaniach, catering, sale wyposażone w laptopy z dostępem do Internetu. Firmy mogą liczyć na bezpłatną obsługę tłumacza w trakcie spotkań, pomoc w opracowaniu oferty, tłumaczenie oferty oraz opracowanie i druk pakietów informacyjno-promocyjnych z ofertami firm. Udział w spot-
kaniach brokerskich jest bezpłatny. Co więcej, wszystkie firmy, które zgłoszą udział w spotkaniach, otrzymują także bezpłatne wejściówki na targi.
Zagraniczną współpracę można nawiązać także na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Odbywa się cyklicznie, zwykle jesienią. – W ubiegłym roku wszystkie ośrodki Enterprise Europe Network jako partnerzy konsorcjum z Polski południowej były współorganizatorem spotkań brokerskich w Katowicach. W tym roku również przygotowujemy się do tego wydarzenia – informuje Monika Smaczna.
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest zaangażowany w przygotowanie także innych wydarzeń targowych. Na Podkarpaciu współorganizuje Targi TSLA Expo Rzeszów, które są największą imprezą branży TSL, motoryzacyjnej i automotive w południowo-wschodniej Polsce. Tegoroczne targi połączone z kongresem odbędą się 28-29 września 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A ARENA w Jasionce. Pierwsza edycja wydarzenia była dużym sukcesem, w tym roku nie zabraknie na nim spotkań biznesowych dedykowanych branży motoryzacyjnej z udziałem firm z zagranicy. Warto skorzystać z tej okazji i zgłosić swój udział w spotkaniach B2B organizowanych podczas targów.
Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
Tel/Fax: 17 852 49 75
e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.een.wsiz.pl
www.facebook.com/EENRzeszow