Innowacyjny próżniowy kolektor słoneczny, platforma do organizowania konkursów technologicznych, autonomiczny system do wytwarzania i akumulacji energii wiatrowej oraz gry symulujące prowadzenie biznesu. To niektóre z 22 pomysłów, jakie zostały wybrane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. do wsparcia i dofinansowania kwotą w wysokości nawet 800 tys. zł w ramach platformy startowej TechnoPark BiznesHub. O wsparcie aplikowało około tysiąc osób.
– Zainteresowanie platformą startową TechnoPark BiznesHub przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się ok. tysiąc osób, które opisały innowacyjny pomysł na swój start-up. Niestety, tylko 60 spośród tysiąca otrzyma dofinansowanie, z czego 22 w Rzeszowie, 30 w Kielcach i 8 w Stalowej Woli – mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A. – Dla pozostałych osób mamy propozycję ze strony Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS. Chcemy zaprosić ich do nowo utworzonego akceleratora Start In Podkarpackie i pracować z nimi już poza platformą TechnoPark BiznesHub.
Start-upy wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje
W ramach projektu RARR S.A. przeprowadził szereg spotkań i eventów o charakterze promocyjnym i szkoleniowym, jak np. Kreatywne piątki, a także integracyjnym (Barcampy) – Ich celem było zintegrowanie środowiska startupowego, jak również zmotywowanie osób, ażeby twórczo i odważnie myślały, by zgłosić swoją inicjatywę do projektu. Odbyły się także dwa Start-up Weekendy, których celem było wypracowanie i prezentacja pierwszego produktu.
Szeroko zakrojona akcja promocyjna zaowocowała dużym odzewem ze strony osób mających pomysł na biznes. Do platformy realizowanej w Kielcach, Rzeszowie i Stalowej Woli zgłosiło się ok. 1000 osób. 60 zakwalifikowano do finału, z czego 22 w Rzeszowie. RARR S.A wybrał pomysły wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje.
Nowoczesna platforma konkursowa i gry symulujące prowadzenie biznesu
Wśród start-upów, które otrzymają wsparcie i pomoc finansową jest m.in. SUNECTOR Sp. z o.o. W przyszłym roku firma zamierza wprowadzić na rynek innowacyjny, próżniowy kolektor słoneczny o rewolucyjnej modułowej konstrukcji w którym zastosowano rozwiązania zwalczające problemy dotychczas nierozwiązane przez innych, zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów. Innowacyjna konstrukcja kolektora stwarza możliwość łatwego łączenia rur absorpcyjnych w szereg co sprawia, że kolektor staje się modułowym, pierwszym tego typu kolektorem na rynku. Start-up chce, aby próżniowe kolektory słoneczne stały się popularnym i dostępnym cenowo źródłem ogrzewania wody użytkowej, zwłaszcza, że jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska.
Drugi start-up to spółka PTS Investments zajmująca się opracowywaniem, wytwarzaniem i inwestowaniem w nowoczesne technologie mające służyć ludziom i środowisku naturalnemu. Firma chce wprowadzić na rynek innowacyjny, autonomiczny system do wytwarzania i akumulacji energii wiatrowej. Miałby on zastosowanie w akwenach wodnych (baseny przydomowe, stawy rybne) umożliwiając m.in. rozmrażanie, oczyszczanie, uzdatnianie oraz transport wody. Start-up chce też opracować technologię umożliwiającą efektywne magazynowanie energii ze źródeł ekologicznych i jej wykorzystanie w momentach zapotrzebowania, co otwiera całe spektrum nowych zastosowań, miedzy innymi dla domków rodzinnych i letniskowych.
Kolejny start-up – ChallengeRocket Sp. z o.o. jest pierwszą w Europie platformą do organizacji konkursów technologicznych oraz rekrutacji utalentowanych programistów. Wydarzenia odbywają się stacjonarnie lub online. Pozwalają uczestnikom włączać się w proces współtworzenia produktów, usług czy też wytwarzania innowacji dla danej organizacji. W efekcie, uczestnicy oprócz nagród, mogą otrzymać propozycję zatrudnienia.
Pozostałe start-upy zakwalifikowane do platformy to: Revas Sp. z o.o. (gry symulujące prowadzenie biznesu), Swiper Sp. z o.o., Res Solution Sp. z o.o., Mech Sp. z o.o., Cadway Automotive Sp. z o.o., Digi Glass Factory Sp. z o.o. oraz DronHub Sp. z o.o.
Będzie kolejna edycja TechnoPark BiznesHub
Start-upy, które teraz nie zakwalifikowały się do platformy, jeszcze będą mieć szansę powalczyć o dofinansowanie swojego pomysłu. Prezes RARR S.A. zaznacza, że platforma TechnoPark BiznesHub ma charakter pilotażowy i kończy się w marcu 2017 roku. Potem platforma będzie funkcjonować już we właściwej fazie, dlatego RARR S.A. już wypracowuje rozwiązania, które pozwolą start-upom na skorzystanie z właściwej fazy programu.