Reklama

Biznes

Jak znaleźć zagranicznego partnera w biznesie i osiągnąć efekt synergii

Artykuł Partnera
Dodano: 27.06.2016
28660_EEN
Share
Udostępnij

Polska firma Partners in Progress oraz portugalska Bullet Solutions mówią, że szukały się nawzajem. Znalazły dzięki pomocy ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Obie oferują rozwiązania IT dla uczelni wyższych. Dzięki współpracy mogą proponować klientom bogatszy pakiet programów i zdobywać nowe rynki.     

Mieszcząca się na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce firma Partners in Progress jest wiodącym na polskim rynku dostawcą systemu wspomagającego zarządzanie uczelnią. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, wdrożeniu i obsłudze serwisowej systemów informatycznych. Ubiegły rok był dla tego przedsiębiorstwa strategiczny pod dwoma względami stało się częścią międzynarodowej firmy konsultingowej z Bostonu – Public Consulting Group (PCG) oraz podpisało kontrakt z firmą Bullet Solutions z Portugalii. Polskoportugalska współpraca została nawiązana dzięki wsparciu udzielonemu przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jest on jedyną z 600 komórek, jakie organizacja Enterprise Europe Network posiada w różnych krajach.

Możliwości kontaktu z firmami na całym świecie są w tej chwili nieograniczone, trudne jest jednak znalezienie takiej, której oferta będzie uzupełniała naszą, a współpraca da efekt synergii zauważa Marek Bieniasz, dyrektor ds. badań i rozwoju Partners in Progress.  – Dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy komórki organizacyjnej Enterprise Europe Network przy WSIiZ w Rzeszowie. Podpisaliśmy z nimi umowę o współpracy. W jej ramach m.in. regularnie otrzymywaliśmy obszerną bazę firm zagranicznych, które chciały nawiązać międzynarodową współpracę.  

Najpierw jednak konsultanci Enterprise Europe Network pomogli firmie Partners in Progress zdefiniować ofertę i określić oczekiwania. Profil kooperacyjny firmy z Jasionki trafił do Międzynarodowej Bazy Poszukiwania Partnerów, dostępnej wśród wszystkich ośrodków Enterprise Europe Network na całym świecie. Kolejnym krokiem była pomoc w promocji polskiej firmy na największych targach branży informatycznej CeBIT 2012 w Hanowerze. Na tych samych targach jednym z wystawców była firma Bullet Solutions z Portugalii, która poszukiwała partnera biznesowego w Polsce.

– Podczas targów odbywała się giełda kooperacyjna i na niej właśnie poznaliśmy Portugalczyków – opowiadają konsultanci Enterprise Europe Network z Rzeszowa. Po tym spotkaniu przekazaliśmy ofertę firmy Partners in Progress firmie Bullet Solutions. Później, dzięki współpracy z konsultantami ośrodka Enterprise Europe Network w Portugalii, pomogliśmy w wymianie kontaktów pomiędzy polską i portugalską firmą, co zakończyło się podpisaniem kontraktu w 2015 roku.

Teraz międzynarodowy zespół odbywa robocze spotkania, ucząc się od siebie nawzajem i wspólnie pracując nad rozwiązaniami IT dla uczelni. W maju w siedzibie Partners in Progress gościli Pedro Coelho i Miguel Andrade z Bullet Solutions.

Szukaliśmy potencjalnego partnera w Polsce. Poprzez sieć Enterprise Europe Network, zaczęliśmy współpracę z lokalnym pośrednikiem, który doprowadził nas do firmy Partners in Progress. I po tym, jak przekonaliśmy się, że kooperacja z polską firmą pozwoli nam wzbogacić ofertę, nasza współpraca rozwija się – przyznaje Pedro Coelho.

– Skontaktowano nas z partnerem, który robi to, czego szukaliśmy, zajmuje się tą samą tematyką, co my. Rozumiem, że Portugalczycy także trafiając na nas, znaleźli na rynku polskim dokładnie taką firmę, o jaką im chodziło potwierdza Leszek Lewoc, dyrektor generalny Partners in Progress. My zajmujemy się wspomaganiem organizacji dydaktyki na uczelni, związanej z naborem studentów, rozliczeniami czesnego, planowaniem toku studiów. Natomiast Bullet Solutions koncentruje się na rozkładaniu planu zajęć, co jest rzeczą bardzo trudną, złożoną obliczeniowo i specjalistyczną. Moglibyśmy zrobić taki moduł sami, ale zbudowanie go tylko i wyłącznie na rynek polski prawdopodobnie byłoby nieopłacalne. Pracowanie nad tym w międzynarodowej kooperacji jest natomiast dobrym, biznesowym przedsięwzięciem. Naszym pomysłem jest to, aby szukać unikalnych, wąskich tematów i próbować je wymieniać pomiędzy różnymi krajami Europy. Współpracujemy nie tylko z Bullet Solutions, ale również z firmą z Norwegii, która organizuje egzaminy elektroniczne. Także część naszych rozwiązań proponujemy zagranicą.

W przyszłości Partners in Progress oraz Bullet Solutions mogą wyjść ze wspólną ofertą na cały świat. Już teraz takie kompleksowe oferty implementują na rynek polski.

Współpracujemy z wieloma krajami, ale brakowało nam idealnego partnera. Obecnie firma Partners in Progress należy do naszych najważniejszych partnerów zagranicznych, ponieważ może nam pomóc rozwinąć nasz software, uczynić go jeszcze użyteczniejszym dla naszych klientów. Partnerzy z innych krajów nie oferują nam współpracy na tak wysokim poziomie podkreśla Pedro Coelho.

Kooperacja rozwija się w najlepsze, ponieważ obie firmy są z niej zadowolone.

– Zarówno my, jak i Portugalczycy współpracujemy z uczelniami wyższymi, więc rozumiemy, co dla takich klientów jest ważne, na co musimy zwrócić uwagę stwierdza Leszek Lewoc.Inne firmy niekoniecznie tak głęboko rozumieją specyfikę funkcjonowania uniwersytetów. A uczelnie na całym świecie są podobne, nie tylko w Europie. Bullet Solutions wprowadza swoje rozwiązania w Malezji, my w Papui – Nowej Gwinei i naprawdę podstawowe zasady działania szkół wyższych, jak tych 700 lat temu w Bolonii i Padwie, wciąż są tak samo aktualne. Takie pomysły, jak program curriculum vitae, model programu studiów są międzynarodowe.      

Leszek Lewoc nie ukrywa zadowolenia ze znalezienia właściwej firmy do współpracy i dodaje: – To nie jest łatwe. Na stronie internetowej można napisać, co tylko się chce, stworzyć firmę-krzak, która będzie oferować najlepsze rozwiązania, a po nawiązaniu z nią kontaktu okazuje się, że nie do końca jest tak, jak miało być. Takie poszukiwanie może okazać się bardzo kosztowne. Dzięki Enterprise Europe Network mieliśmy ułatwione zadanie.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy