W przyszłym tygodniu mają ruszyć prace przy budowie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Rzeszowie. Po jego wyprowadzce, która nastąpi najwcześniej w 2016 roku, budynek wróci do jego właściciela, czyli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Nowa siedziba Archiwum stanie przy ul. Władysława III Warneńczyka na Wilkowyi. Trzykondygnacyjny budynek będzie składał się z dwóch części o łącznej powierzchni użytkowej prawie 5 tys. m kw. Jedną część Archiwum zajmą magazyny zdolne pomieścić 3 km bieżące akt, wyposażone w urządzenia zapewniające odpowiednie warunki klimatyczne dla długotrwałego przechowywania dokumentacji. W budynku tym będzie mieściła się także pracownia konserwacji akt. W drugiej części archiwum znajdzie się sala wystawienniczo-konferencyjna, pracownia digitalizacji akt oraz czytelnia, która zostanie wyposażona w terminale do korzystania z dokumentów w formie cyfrowej i samoobsługowe skanery.
Przetarg na budowę budynku wygrała firma Budimex SA. – Umowa przewiduje 3-letni okres realizacji inwestycji, z możliwością jego skrócenia. Wykonawca zapewnia, że powinien się zmieścić w 2 latach – informuje Jan Basta, dyrektor Archiwum.
Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem i projektem wynosi 30 mln zł, koszt samych robót budowlanych – 21 mln. Dyrektor Basta ma nadzieję, że będzie on mniejszy – już pojawiły się pewne oszczędności przy sporządzaniu dokumentacji projektowej, a to nie jest zapewne ich koniec. Pieniądze na budowę nowej siedziby Archiwum pochodzą w całości ze Skarbu Państwa i są przekazywane poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Archiwum Państwowe w Rzeszowie mieści się obecnie w budynku Synagogi Staromiejskiej przy ul. Bożniczej, jednej z najstarszych zachowanych synagog w województwie podkarpackim. Jej właścicielem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, od której Archiwum dzierżawi budynek.
Jak właściciel zamierza wykorzystać ten budynek po wyprowadzce Archiwum? – Nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji – mówi w rozmowie z portalem biznesistyl.pl Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. – Budynek zatracił charakter synagogalny i musimy się poważnie zastanowić, jak go wykorzystać.