Reklama

Biznes

30 lat Marma Polskie Folie. Firma rodzinna z Rzeszowa zatrudnia ponad 1000 osób

Aneta Gieroń
Dodano: 19.10.2021
57116_marma
Share
Udostępnij
Marma Polskie Folie w ubiegły piątek świętowała swojej 30. urodziny. Jeden z największych wytwórców tworzyw sztucznych w Europie specjalizujący się w produkcji wyrobów dla rolnictwa, ogrodnictwa, budownictwa oraz dla branży opakowaniowej to ciągle firma rodzinna, którą 30 lat temu założyli Marta i Mariusz  Półtorakowie.
 
Na początku lat 90. XX wieku dwójka bardzo młodych ludzi postanowiła, że nie będzie szukać pracy na etat, ale zajmie się biznesem. Zdecydowali się na tworzywa sztuczne… 
 
– Już na studiach mąż dorabiał przy robotach wysokościowych i pomiarach elektrycznych, szybko też doszedł do wniosku, że sam chciałby prowadzić własną firmę. Młodzieńcze marzenia (śmiech). Kolejną inspiracją biznesową był dla nas mój wuj, znany przed laty w Rzeszowie rzemieślnik, który wykonywał formy do wtrysków. Zaczęliśmy zbierać zmówienia od klientów, wspólnie dojrzewaliśmy też do pomysłu na produkcję. W końcu się odważyliśmy i założyliśmy pierwszą firmę produkcyjną – Zakład Tworzyw Sztucznych. Mąż zajmował się produkcją i zbytem, ja dokumentami i księgowością, a właściwie starałam się znaleźć pieniądze na pomysły Mariusza – wspominała w wywiadzie dla magazynu VIP Biznes&Styl Marta Półtorak.
 
W 1991 roku powstała Marma Polskie Folie z siedzibą w Rzeszowie i pierwszym zakładem produkcyjnym w Przeworsku. 
 
– Szukaliśmy też własnego miejsca na produkcję i znaleźliśmy zniszczony zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego w Kańczudze. Kupiliśmy go, przeprowadziliśmy remont i zaczęliśmy działać bardzo odważnie – na dużą skalę. W pierwszych latach rozwijaliśmy się skokowo, wszystko działo się bardzo szybko. To były też czasy, gdy na polskim rynku wszystkiego brakowało, a to co się wyprodukowało, prawie natychmiast znajdowało nabywców – opowiadała założycielka Marmy.
 
Jednocześnie Marma bardzo szybko rozpoczęła współpracę z rynkami europejskimi, gdzie kupowała surowce i to ją otworzyło na wszystkie nowinki w branży tworzyw sztucznych. 
 
Z czasem pojawił się kolejny zakład produkcyjny ChemPack w Kędzierzynie Koźlu. Po Kańczudze i Chem-Packu powstała Marma Plastw specjalnej strefie ekonomicznej w Nowej Dębie. Tam do dziś produkowana jest membrana wykorzystywana w budownictwie pod pokrycia dachowe. Jest jeszcze Lenko S.A. i 120 lat tradycji w produkcji różnorodnych tkanin i opakowań. Firma znajdująca się w samym centrum Bielska – Białej szybko przestała jednak Marmie wystarczać i w miejscowości Wilkowice pod Bielskiem powstał kolejny zakład produkcyjny. Do dziś w ramach Grupy Marma Polskie Folie pracuje już pięć zakładów produkcyjnych. 
 

Wilkowice i Lenko S.A. to produkcja tkanin polipropylenowych, siatek poliolefinowych i włóknin. W Kędzierzynie – Koźlu są m.in. worki wentylowe, płaskie a także siatki przeciwśnieżne, budowlane. W  Nowej Dębie membrany do budownictwa, zaś w Kańczudze folie agralne do 16 metrów – najszersze, jakie istnieją, folie budowlane  oraz dynamicznie rozwijany dział opakowań – super nowoczesne opakowania na ekskluzywną karmę dla zwierząt, odżywki dla sportowców, produkty spożywcze. 
.
Marma Polskie Forlie to dziś ponad 1000 pracowników  i trzy dobrze funkcjonujące laboratoria w Kańczudze, Bielsku – Białej i Nowej Dębie.

Sama Marta Półtorak, prezes i współwłaścicielka Marma Polskie Folie to też współwłaścicielka Galerii Millenium Hall w Rzeszowie i przez 11 lat główny sponsor rzeszowskiego żużla. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy