Reklama

Lifestyle

Cztery piękne rzeszowianki w kampania walki z rakiem piersi

Alina Bosak
Dodano: 25.09.2020
51717_sesja
Share
Udostępnij
Bizneswoman Marta Półtorak, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, dr Ewa Zawilińska i aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft biorą udział w kampania społecznej zorganizowanej przez Centrum Chorób Piersi „Pro-Familia”. Akcja odbywa się pod hasłem: „Nasze zdrowie to nasza siła. Bądź świadoma – badaj piersi!” Trwa do końca października i jej częścią są Różowe Soboty, podczas których kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać USG piersi oraz mammografię. Specjaliści planują bezpłatnie przebadać  tysiąc kobiet.Zapisy na badania od poniedziałku.

Kampania społeczna to odpowiedź na alarmujące dane. W Polsce zwiększa się zachorowalność i umieralność na raka piersi u kobiet. Taką diagnozę w gabinecie lekarskim co roku słyszy 18-19 tys. pacjentek. 6 tys. z nich przegrywa walkę z chorobą. Rak piersi to druga przyczyna zgonów kobiet w Polsce. Pod względem umieralności Polska jest w czołówce państw europejskich, a jeśli chodzi o profilaktykę i zgłaszanie się na badania – na dole tej listy.
 
– Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne raka piersi z użyciem mammografii. Są one przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat i pozwalają wykryć guz we wczesnym okresie rozwoju, co umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Nie badają się też młode kobiety, a USG piersi powinno być po raz pierwszy wykonane po 20 roku życia. Przyjęło się, że na raka piersi najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale 33 proc. zachorowań przypada na pacjentki w wieku 30-49 lat. Zwiększa się też zachorowalność u pań w przedziale wieku 20-49 lat. Frekwencja na badaniach jest niska, bo wiele Polek boi się wykrycia nowotworu, boi się też samego badania – tłumaczy Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego „Pro-Familia”. 
 
Badanie ratuje życie

Brak wystarczającej profilaktyki potwierdza statystyka – z 25 tysięcy mieszkanek Rzeszowa, które powinny zgłaszać się rocznie na takie badanie, robi to zaledwie 1700. Te liczby przypomniał prezydent Tadeusz Ferenc podczas konferencji inaugurującej wspieraną przez Ratusz kampanię społeczną „Nasze zdrowie to nasza siła. Bądź świadoma – badaj piersi”. Jej celem jest promocja profilaktyki i przekonanie do badań jak największej liczby kobiet. 
 
Do akcji przyłączyły się znane rzeszowianki: europosłanka Elżbieta Lukacijewska, aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft, prezes zarządu Marma Polskie Folie Marta Półtorak oraz dr n. o zdrowiu Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. 
 
– Nie unikajmy badań, które ratują życie. Dbajmy o siebie. Dbajmy o kobiety w swoim otoczeniu. Samobadanie piersi, mammografia oraz USG piersi to badania, które powinny stać się rutyną – naszym kobiecym rytuałem. Pilnujmy regularnych wizyt u lekarza, tak jak pilnujemy wizyty u fryzjera, czy kosmetyczki. Zamiast wyjścia na zakupy lub kolejnych godzin  spędzonych przed ekranem komputera, lepiej udać się z najlepszą przyjaciółką, mamą, siostrą lub córką na profilaktyczne badanie. Ono naprawdę ratuje życie.  Bo z nowotworem można wygrać – pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie rozpoznana i rozpocznie się leczenie – przekonują.
 
Krzysztof Freygant, chirurg-onkolog z Centrum Chorób Piersi „Pro-Familia” zauważa, że rozpoznanie raka nie jest równoznaczne z koniecznością odjęcia piersi – mastektomią. – Dziś coraz częściej wykonuje się zabiegi oszczędzające w oparciu o techniki, które umożliwiają  zachowanie prawidłowego kształtu i symetrii – zapewnia  lekarz. – Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi są możliwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Im szybciej kobieta trafi do nas – lekarzy, tym większe ma szanse na pełne wyleczenie. Jeżeli okaże się, że pacjentka wymaga bardziej radykalnego postepowania chirurgicznego, możemy wykonać jednoczasowo lub w późniejszym czasie rekonstrukcję utraconej piersi.
 
Bezpłatne badania piersi w październiku!
 
W ramach kampanii Centrum Chorób Piersi „Pro-Familia” zorganizuje dla kobiet m.in. różowe soboty – specjalne dni diagnostyczne podczas których kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Specjaliści planują bezpłatnie przebadać aż tysiąc kobiet. Pierwsza taka sobota zaplanowana jest na 10 października. Rejestracja na bezpłatne badania rusza w poniedziałek, 28 września, pod nr tel. 17 773 57 00. W przypadku bezpłatnego badania USG organizatorzy nie wprowadzili limitu wiekowego. Na mammografię natomiast zapraszają kobiety po 40. roku życia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy