Biznes na starcie

Marta Półtorak i Wojciech Materna o biznesie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 15.03.2013
2740_IMG_9565
Share
Udostępnij
Czym jest sukces w biznesie? Jakie cechy charakteru powinien mieć współczesny przedsiębiorca? Co przynosi lepsze efekty w prowadzeniu biznesu:  nastawienie na konkurencję czy współdziałanie? – to tylko niektóre tematy, na jakie rozmawiano wczoraj podczas konferencji „Jak myślą i działają przedsiębiorcy oraz inwestorzy”, która odbyła się w dużej auli budynku D9 Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu.

Ekspertami, którzy dzielili się swoim ogromnym doświadczeniem biznesowym z licznym audytorium, składającym się z młodych ludzi: studentów, a także absolwentów stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu własnych firm, byli: Marta Półtorak, prezes firmy Marma Polskie Folie, prezes sekcji żużlowej PGE Marma Rzeszów i właścicielka galerii Millenium Hall w Rzeszowie oraz Wojciech Materna, przedsiębiorca w branży IT, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Informatyka Podkarpacka”. Z powodu obowiązków służbowych nie dotarli na konferencję pozostali zaproszeni goście:  Jerzy Marciniak, prezes Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, oraz Krzysztof Tokarz, prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Specjał.

Wśród cech, którymi powinien charakteryzować się przedsiębiorca, Marta Półtorak i Wojciech Materna wymienili: pracowitość, wytrwałość, konsekwencję, inteligencję, która pozwala wynajdywać rzeczy, których inni nie zauważają, odporność na krytykę, jako że stosunek społeczeństwa do przedsiębiorców nadal jest często nieufny. Potrzebny jest także przysłowiowy łut szczęścia.

Szef Stowarzyszenia „Informatyka Podkarpacka” wskazał także, iż przedsiębiorca przy podejmowaniu decyzji powinien umieć wyważyć pomiędzy  ryzykiem a szaleństwem. – Najważniejszą cechą jest nie zachłysnąć się pierwszym sukcesem, bo takich, którzy szybko wyjechali mercedesem po pierwszych zarobionych pieniądzach i to był ostatni mercedes w ich życiu, świat widział bardzo dużo – stwierdził Materna.
 
Oboje prelegenci podkreślali, że bycie przedsiębiorcą oznacza nielimitowany czas pracy, najczęściej od rana do wieczora, i z reguły odbywa się to kosztem rodziny czy innych obszarów aktywności. – Nie można być we wszystkim idealnym, zawsze trzeba coś wybierać – stwierdziła prezes Marmy.
 
By jednak nie zabrzmiało to zbyt pesymistycznie, Wojciech Materna podkreślił, że bycie przedsiębiorcą było najlepszą rzeczą, jaka mu się w życiu zdarzyła, bo oznacza to – mimo wszystkich ograniczeń – bycie wolnym, także dzięki finansowej niezależności. – Byłem w swoim życiu pracownikiem etatowym, przez długie lata jestem pracodawcą i naprawdę wolę być po tej drugiej stronie – przekonywał. I Marta Półtorak, i Wojciech Materna podkreślali, że to, iż mogą robić to co lubią, stanowi rekompensatę konieczności ograniczenia aktywności na innych płaszczyznach.
 
Odpowiadając na pytanie, czy lepsze efekty przynosi rywalizacja, czy współpraca pomiędzy konkurencyjnymi firmami, oboje opowiedzieli się za współpracą. Postulat, by konkurencja ze sobą współpracowała, stanowi istotę klastrów, których istotę objaśnił Wojciech Materna na przykładzie swoich doświadczeń w klastrze informatycznym. – U nas w klastrach mówi się – stwierdził – że 2 plus 2 nie daje 4 tylko 5, dlatego, że jeżeli coś robimy raz, to z tego mogą skorzystać inni. To wynika z prostego faktu, że jedynym zasobem, którego nie ubywa, jeśli się nim dzielimy, jest wiedza i doświadczenie. Co więcej, przekazując wiedzę często sami możemy przemyśleć, przedefiniować różne rzeczy, przez co tej wiedzy jest więcej.
 
Nie chcą niczego narzucać potencjalnym następcom, bo – jak stwierdziła Marta Półtorak – „każdy powinien spróbować czegoś w życiu sam”. – Moją ambicją w tej chwili jest, by ludzie, którzy dla mnie pracują, dobrze zarabiali, by otaczała nas atmosfera chęci do osiągnięcia sukcesu – stwierdził Materna. – A co do przyszłości: najważniejsze, by być szczęśliwym, żeby następcy znaleźli sobie swoje miejsce. Jeżeli ktoś znajomy lub z rodziny będzie chciał to dzieło kontynuować, to będę szczęśliwy, jeżeli nie – to będę chciał, żeby to co założyłem, przeżyło samo z siebie.


Konferencja odbyła się w ramach X Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS, zorganizowanego przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Studenckie Forum Business Center Club, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego „Mercatus”, Koło Naukowe Ekonomistów UR i Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Konferencję objął patronatem honorowym prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, patronem medialnym wydarzenia był magazyn VIP Biznes&Styl.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy