Tego roku w ramach Pretekstów Kulturalnych, czyli naszych 6. obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, obok poetów Jarosława Mikołajewskiego (nasza tegoroczna Gwiazda), Wiesława Kulikowskiego (wiersze poety czytają poeci: Katarzyna Bolec, Staszek Dłuski, Jerzy Fąfara, Krystyna Lenkowska, Monika Luque Kurcz, Jan Tulik, Tomasz Wojewoda) wystąpią muzycy.
Frontmanem grupy The Subcarpathians Trio jest Bartłomiej Skubisz „Eskaubei”, najbardziej znany raper na Podkarpaciu.
Bartek Skubisz, absolwent dziennikarstwa i politologii, jest pionierem hip-hopu w naszym regionie. Znamy go jako artystę wszechstronnego. Współtworzy dwie aktywne, unikalne na polskiej scenie formacje: Eskaubei & Tomek Quartet i Sophia Grand Club, gdzie jest odpowiedzialny za rap, spoken word i teksty, oraz Vitold Rek & the Spark, gdzie dodatkowo zamuje się elektroniką, loop-ami i efektami dźwiękowymi. Współpracuje również z czołową polską wokalistką jazzową – Agą Zaryan, zespołem Orange Trane oraz Michałem Urbaniakiem z którym występował kilkukrotnie m.in. w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą Marka Mosia.
Bartłomiej Skubisz od 7 lat współtworzy wraz ze Zbigniewem Jakubkiem koncert „Art Celebration” będący stałym punktem rzeszowskiej edycji festiwalu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury. Ostatnio mogliśmy go usłyszeć w Rzeszowie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, na dziedzińcu Teatru Wandy Siemaszkowej na koncercie pt. „Vitold Rek & The Spark. Lem. Muzyczne strefy”, z trębaczem Tomaszem Nowakiem i kontrabasistą Vitoldem Rekiem, czyli słynnym rzeszowianinem Witoldem Szczurkiem.
Bartłomiej Skubisz był również wnioskodawcą nadania Tomaszowi Stańko tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, oraz autorem koncepcji i (razem z Miastem Rzeszów), współproducentem koncertu “Istnienie Poszczególne” upamiętniającego Tomasza Stańko.
W sobotę 7 września usłyszymy i zobaczymy Bartka w Muzeum z jazzowo-rapowym trio „The Subcarpathians”. Specjalnie dla nas muzycy przygotowali repertuar pod hasłem „Polski splot”, co tego roku jest obowiązującym tematem EDD w całej Polsce.
The Subcarpathians:
Bartłomiej Skubisz “Eskaubei” – słowo, instr perkusyjne, elektronika
Bartłomiej Prucnal – saksofony, instr. klawiszowe
Marcin Jadach – kontrabas, gitara basowa
The Subcarpathians to nowy muzyczny projekt złożony z muzyków jazzowych trwale związanych z Podkarpaciem łączący w swojej formule otwarte improwizacje, szczyptę elektroniki i słowo mówione w postaci spoken word i rapu. Wszystko to przepełnione twórczą atmosferą bieszczadzkiej Zagrody Magija. Zespół został zawiązany w związku z realizacją autorskiego projektu Bartłomieja “Eskaubei” Skubisza w ramach Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Bartłomiej Skubisz “Eskaubei”
Raper z 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu. Dziennikarz muzyczny, animator kultury, dj. Współtwórca unikatowych na polskiej scenie formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Michałem Urbaniakiem, Agą Zaryan, Zbigniewem Jakubkiem i formacją Orange Trane. W czerwcu 2017 nagrodzony przez Prezydenta Miasta Rzeszowa za działalność artystyczną. Laureat Stypendium Twórczego Marszałka woj. Podkarpackiego. Współtwórca koncertu Art Celebration odbywającego się od 7 lat w ramach festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie. Występował w Polsce, Niemczech i Czechach dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak Aga Zaryan, Michał Urbaniak, Dean Brown, Bernard Maseli, Jan Emil Młynarski, Dominik Wania, Dj Eprom czy Rzeszów Klezmer Band podczas festiwalu Warszawa Singera. W grudniu 2018 roku wystąpił z Eskaubei & Tomek Nowak Quartet i Michałem Urbaniakiem w Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza. W Lipcu 2019 w ramach Young Arts Festival w Krośnie wystąpił z zespołem Michała Urbaniaka i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej pod batutą Maestro Marka Mosia w programie “Urb Symphony”.
Bartłomiej Prucnal
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą. Współzałożyciel formacji N S I Quartet i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garrett), a także – I miejsce i Grand Prix – na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Vitoldem Rekiem, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem. Członek grup New Bone, Sophia Grand Club i Cracow Jazz Collective. Współpracuje również z Jackiem Kochanem i Dominikiem Wanią.
Marcin Jadach
Operator różnokształtnych basów, ciągle jeszcze młodego pokolenia. Pochodzący z Podkarpacia absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu i gitary basowej.
Związany z zespołem Ani Rusowicz, grupą Orange The Juice, Kwartetem Mateusza Pliniewicza, The Transgress, Minimatikon, zespołem Antka Sojki oraz The Cobblestones. W roli sidemana miał okazję występować u boku czołowych artystów estrady (m. in. Frank McComb, Grażyna Łobaszewska, Natasza Urbańska, Justyna Steczkowska, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, Skubas, Nikola Kołodziejczyk, Marek Raduli, Maciej Obara, Arek Skolik, Michał Wróblewski, Piotr Damasiewicz). Koncertował na festiwalach w kraju i za granicą (m. in. Warsaw Summer Jazz Days, Bielska Zadymka Jazzowa, Festiwal Piosenki w Opolu, Don`t Panic, We`re From Poland, POSTHOF-A Dozen of Europe (Austria), Zappanale (Niemcy), Mute Nights Silents Film Festival (Ukraina). Ujbuda Jazz Festival (Węgry).
Laureat wielu nagród (m. in. Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Blues’Rock’Jazz Warsaw Festival).