Reklama

Automoto

Nowe oblicze samochodów rodziny Q: Audi Q8

Artykuł Partnera
Dodano: 05.06.2018
39585_7
Share
Udostępnij

Audi Q8 łączy w sobie cechy eleganckiego, czterodrzwiowego, luksusowego coupé, z praktyczną wszechstronnością dużego SUV’a. Bogato wyposażone, kompleksowo połączone z siecią i wystarczająco mocne do jazdy typu off-road. To zaufany towarzysz do celów biznesowych i typowo wypoczynkowych. Na rynkach europejskich Audi Q8 pojawi się w trzecim kwartale roku 2018.

Wszechstronne, sportowe, eleganckie: koncepcja wymiarów i przestrzeni

Audi Q8, jak żaden inny SUV spod znaku czterech pierścieni, emanuje sportową dynamiką i prestiżem. Mający 4,99 m długości, 2 m szerokości i 1,71 m wysokości SUV coupé, jest szerszy, ale jednocześnie krótszy i niższy niż siostrzane Audi Q7. Prawie 3 metry rozstawu osi sprawiają, że samochód ten oferuje przestronne wnętrze, bijące na głowę bezpośrednich konkurentów pod względem najważniejszych wymiarów, w tym długości wnętrza i miejsca nad głową. Na życzenie dostępny jest system trzech przesuwanych wzdłuż foteli z tyłu. Ze złożonymi oparciami z tyłu, przestrzeń bagażowa kryjąca się pod potężną klapą bagażnika ma 1755 litrów. 

Nowy wygląd rodziny Q: stylistyka zewnętrzna

Imponująca osłona chłodnicy Singleframe w ośmiokątnej stylistyce, jest emanacją stylu Audi Q8, a jednocześnie ucieleśnieniem nowego oblicza rodziny pojazdów serii Q. Muskularny, pionowo ustawiony grill wraz z wysuniętym mocno do przodu frontowym spojlerem oraz mocno zaakcentowane wloty powietrza, podkreślają pewny siebie wygląd samochodu. Linia dachu elegancko opada ku tyłowi i przechodzi w delikatnie pochylone słupki D. Całość wygląda jakby opierała się o blistery quattro umieszczone powyżej nadkoli, w których mogą kryć się nawet 22-calowe koła. Wiele detali przywodzi na myśl stylistykę pierwszego Audi quattro. Mocne kontury i atletycznie napięte powierzchnie oddają poczucie siły, wyrafinowania i niecodziennej dynamiki stałego napędu na cztery koła. Spojler, listwy wykańczające nadkola, listwy drzwi i dyfuzor mają kontrastowe kolory, by jeszcze mocniej podkreślić off-roadowy wygląd auta.

Drogę przed samochodem oświetlają standardowe reflektory diodowe lub dostępne opcjonalnie reflektory diodowe HD Matrix LED. W obu przypadkach, trójwymiarowa sygnatura świateł do jazdy w dzień oraz świateł tylnych podkreśla ich cyfrowy rodowód. Światła tylne połączone są ze sobą wąskim, świetlnym pasmem. Podobnie jak to było w modelu Audi quattro, tłem dla tego pasma jest czarna powierzchnia. W Audi Q8 można aktywować różne funkcje świetlne i oglądać je stojąc na zewnątrz auta. Właściciel samochodu musi jedynie w tym celu pobrać na swego smartfona aplikację myAudi.

Sportowe odczucia z jazdy: zawieszenie i układ jezdny

Audi to quattro, a quattro to Audi. Stwierdzenie to odnosi się oczywiście do modelu Q8, topowego SUV’a marki z Ingolstadt. Czysto mechaniczny centralny dyferencjał standardowo przenosi moc silnika na oś przednią i tylną w stosunku 40:60. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przekierowuje więcej momentu obrotowego na oś z lepszą trakcją. To, że Audi Q8 bez trudu wyjeżdża poza utwardzone drogi, to zasługa 254 mm prześwitu, krótkich zwisów i systemu kontroli nachylenia. Zawieszenie z układem kontroli tłumienia jest w tym aucie standardem. Opcjonalnie, 
w zestawieniu z komfortowym lub sportowym zestrojeniem, Audi oferuje adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z kontrolą tłumienia. W zależności od sytuacji drogowej lub od preferencji kierowcy, może ono podnieść całą karoserię o ok. 90 milimetrów.

Obok standardowego, progresywnego układu kierowniczego, zmieniającego przełożenie na bardziej bezpośrednie w zależności od kąta skrętu kierownicy, Audi oferuje również opcjonalny układ czterech kół skrętnych. Układ ten może przy małych prędkościach skręcić koła tylne pod kątem max. 5 stopni w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu, co poprawia zwrotność samochodu. Może również skręcić je pod takim samym kątem w kierunku tym samym co kierunek skrętu pojazdu przy prędkościach wyższych. To z kolei wpływa na poprawę stabilności na drodze.

Wszystkie systemy jezdne są szczególnie wydajne dzięki nowej technice mild hybrid (MHEV). 48-woltowy podstawowy układ elektryczny zawiera dwa bardzo ważne moduły: akumulator litowo-jonowy oraz alternator-rozrusznik. Podczas hamowania system ten może odzyskać nawet 12 kW mocy i przekazać ją do akumulatora. Technika MHEV pozwala na długie fragmenty jazdy w trybie tzw. żeglowania, z wyłączonym silnikiem. W takiej sytuacji, system start-stop zaczyna działać przy prędkości 22 km/h.

Nowa klasa premium to klarowność: wnętrze

Łatwe do zrozumienia symbole oznaczają cyfrową precyzję Audi i wysoki stopień integracji architektury i wykonywanych operacji. Centralnym elementem wnętrza jest dotykowy, górny wyświetlacz systemu MMI touch response. Mający wygląd czarnego panelu ekran, gdy jest wyłączony idealnie zlewa się z również czarną powierzchnią otoczenia. Wszystkie elementy – od wąskiego i długiego pasa nawiewów, aż po szeroką konsolę na tunelu środkowym, na której umieszczono dźwignię zmiany biegów skrzyni tiptronic – doskonale ze sobą współgrają. W ciemnościach, opcjonalne oświetlenie konturowe wyznacza kontury linii stylistycznych wnętrza i podświetla trójwymiarowy, wycięty laserowo symbol  czterech pierścieni ponad schowkiem na rękawiczki. To szczegół podkreślający zamiłowanie Audi do wykańczania detali. Inne dostępne opcje dla wnętrza pojazdu, podkreślające jego elegancką atmosferę, to dopasowujące się do pasażera, wentylowane fotele konturowe z funkcją masażu, czterostrefowa automatyczna klimatyzacja oraz pakiet poprawiający jakość powietrza wewnątrz.

Wrażliwe, a jednocześnie zwięzłe: elementy sterowania i wyświetlacze

W Audi Q8, dzięki udostępnionej w nim koncepcji operacyjnej MMI touch response, niemal każdą funkcję można wywołać na jednym z dwóch dużych wyświetlaczy. Wyświetlacz górny, o przekątnej 10,1 cala, służy do obsługi systemów infotainment i nawigacji. Natomiast ekranu dolnego, o przekątnej 8,6 cala, kierowca używa do obsługi klimatyzacji, funkcji komfortu podróży oraz do wprowadzania tekstu. W trakcie tej ostatniej czynności, nadgarstek kierowcy swobodnie spoczywa na dźwigni zmiany biegów.

Operacje są szybkie i proste: reakcja haptyczna oraz charakterystyczne kliknięcie potwierdzają aktywowanie funkcji palcem. Na dodatek, sterowanie naturalnie wypowiadanym językiem przekształca Audi Q8 w inteligentnego partnera dialogowego. Kierowcy mogą swobodnie formułować polecenia. System zrozumie zdanie np.:„jestem głodny” i w odpowiedzi wskaże najbliższe restauracje.

Wszystkie wskaźniki wyświetlane są na ekranie w pełni cyfrowego kokpitu – Audi virtual cockpit. Na ekranie o przekątnej 12,3 cala wywołać można z poziomu kierownicy wielofunkcyjnej dwa widoki. Opcjonalna wersja plus oferuje widok trzeci – bardzo sportowy. Wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy head-up display, również prezentuje najważniejsze informacje, w tym prowadzenie po obranym przez nawigację pasie jazdy.

Inteligentna współpraca w sieci

Na niektórych rynkach, Audi Q8 standardowo wyposażane będzie w najbardziej rozbudowany system infotainment, MMI navigation plus. W jego skład wchodzi moduł transferu danych Audi connect pracujący w standardzie LTE Advanced oraz hotspot Wi-Fi. System nawigacji potrafi, bazując na poprzednich podróżach, rozpoznać preferencje kierowcy i dzięki temu udzielać mu inteligentnych podpowiedzi. Usługi sieciowe Audi connect dodają funkcji predyktywnych do procesu planowania trasy. Pozwala to dwóm serwisom Car-to-X: informacjom o znakach drogowych i informacjom o niebezpieczeństwach, wykorzystywać inteligencję rozproszonego roju floty Audi. Opcjonalna funkcja Audi connect keyumożliwia kierowcy otwieranie i zamykanie samochodu oraz jego uruchamianie przy pomocy kompatybilnego smartfona z systemem Android. Zindywidualizowane profile użytkowników pozwalają na ustalenie czterystu preferowanych ustawień dla wielu kierowców jednego samochodu. Kierowcy mogą również, wykorzystując aplikację myAudi, przenosić do systemu nawigacji swoje własne cele, odtwarzać streaming muzyczny oraz przenosić kalendarz ze smartfona wprost do systemu MMI.

Dzięki Audi phone box i funkcji voice-over LTE, Audi Q8 jest prawdziwym mistrzem w dziedzinie odtwarzania dźwięków i jakości połączenia z siecią. To samo dotyczy systemu muzycznego Bang & Olufsen Advanced Sound System. Odtwarza on fascynujące, trójwymiarowe dźwięki, trafiające do słuchaczy na wszystkich pięciu miejscach. Muzyka brzmi tak, jakby odtwarzana była w sali koncertowej.

Nie ma znaczenia, czy to parking, czy miasto, czy długa podróż – Audi Q8 wspiera swego kierowcę w wielu sytuacjach. Wśród systemów wnoszących swój wkład w bezpieczeństwo jazdy są m.in. adaptacyjny tempomat – adaptive cruise assist, asystent wydajności, asystent ruchu poprzecznego, ostrzeżenie przed zmianą pasa, ostrzeżenie o wysokich krawężnikach oraz kamery 360 stopni. Niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem będzie funkcja automatycznego wjazdu do garażu  – remote garage pilot, która zacznie być montowana w Audi Q8 w roku 2019. Funkcja ta pozwala na całkowicie autonomiczne wprowadzanie i wyprowadzanie tego SUV’a z garażu pod nadzorem kierowcy. Kierowca wysiada wtedy z samochodu jeszcze przed bramą garażową, a następnie aktywuje system na swoim smartfonie z aplikacją myAudi. Podobny poziom wygody oferuje funkcja automatycznego parkowania – remote parking pilot. Za prawidłowym działaniem wszystkich tych systemów stoi centralny sterownik systemów wspomagania kierowcy. Nieustannie przetwarza on różne modele otoczenia i używa tych informacji do zarządzania powyższymi systemami. Niezbędne dane są pobierane – w zależności od wybranej opcji wyposażenia – z nawet pięciu czujników radarowych, z sześciu kamer, dwunastu czujników ultradźwiękowych oraz ze skanera laserowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy