Reklama

Automoto

Ekspresyjny design i nowa technika świateł – udoskonalone Audi Q8

Źródło: Volkswagen Group Polska
Dodano: 12.09.2023
tyt2-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij
  • Ekspresyjny wygląd gwarantuje wysoką rozpoznawalność flagowego SUV’a Audi
  • Cyfryzacja pozwala na indywidualizację świateł przednich i tylnych
  • Gama wersji wyposażenia z nowymi kolorami nadwozia, felgami i dekoracyjnymi wstawkami, podkreśla dynamiczny i elegancki wygląd

Doskonalszym designem i ulepszonymi rozwiązaniami technicznymi, Audi odświeża flagowy model rodziny Q. Odmłodzona estetyka nadwozia z nowymi elementami przodu i tyłu, podkreśla silny charakter tego SUV’a coupé. Dostępny opcjonalnie pakiet zewnętrzny S line stworzono z myślą o klientach pragnących bardziej sportowego charakteru.

Teraz, jako nowość, Audi Q8 wyposażone jest również w reflektory HD Matrix LED i w światła laserowe jako dodatkowe światła drogowe. Reflektory te posiadają cyfrowe światła do jazdy w dzień i możliwość wyboru sygnatury świetlnej. Cyfrowe tylne światła OLED z czterema wzorami do wyboru, uzupełniają rozszerzoną ofertę oświetlenia. Nowe felgi, kolory, dekoracyjne wstawki i fotele z kontrastowymi przeszyciami podkreślają najwyższą wśród modeli serii Q pozycję tego samochodu.

Zmieniony, bogatszy i bardziej rzucający się w oczy: design zewnętrzny

Odmłodzone i udoskonalone Audi Q8 jest sportowym, eleganckim SUV-em coupé o ekspresyjnym designie reprezentującym nowoczesny język projektowania. Dzięki swym wyraźnym kształtom, obszernym powierzchniom i objętości, Q8 tworzy bardzo dynamiczny obraz. Krótkie zwisy i długi rozstaw osi wpływają na sportowe, eleganckie proporcje, które można podkreślić wyrazistymi kolorami nadwozia i felgami.

Potężna i prosto osadzona ośmiokątna osłona Singleframe, dzięki pionowym wstawkom jest teraz jeszcze bardziej imponująca. W podstawowej wersji nadwozia wstawki te mają kształt łzy, a w pakiecie zewnętrznym S line i w wersji modelowej SQ8 TFSI, mają kształt litery L. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka widać, że Q8 należy do rodziny topowych modeli Audi i wyraźnie odróżnia się od modeli typu A. Pewny siebie wygląd Q8 podkreślają nowe, zintegrowane z podstawową architekturą, wyraziste wloty powietrza.

Audi konsekwentnie redukuje elementy dekoracyjne, tak by uzyskać jeszcze bardziej purystyczny wygląd. By na pierwszy rzut oka można było rozróżnić wersję bazową od tej z pakietem zewnętrznym S line i od modelu S, osłony przeciwnajazdowe, listwy ozdobne drzwi i dyfuzor wersji bazowej mają kontrastujące kolory, co podkreśla mocny, terenowy wygląd pojazdu. Nowością dla wszystkich wersji Audi Q8 jest układ wydechowy z najwyższej jakości, atrakcyjnymi wizualnie rurami wydechowymi. Jeszcze bardziej zbliżony do modelu SQ8 TFSI pakiet zewnętrzny S line, wyróżnia się wyraźnie zaakcentowanymi bocznymi wlotami powietrza w przednim zderzaku.

Osłona chłodnicy Singleframe zachwyca swoją niezależną kolorystyką. Opcjonalnie dostępne pakiety Black i Black Plus akcentują powierzchnie na zewnątrz wokół Singleframe, listwy ozdobne bocznych szyb oraz przednie i tylne zderzaki. Co więcej, grill Singleframe jest teraz wykończony na wysoki połysk w kolorze czarnym.

Innowacyjne reflektory z technologią HD Matrix LED i dodatkowymi światłami laserowymi, a także cyfrowe światła do jazdy w dzień umieszczone na górnej, poziomej ich krawędzi, nadają Q8 jeszcze większej pewności siebie. W połączeniu z cyfrowymi tylnymi światłami OLED, dostępnymi teraz w Q8 po raz pierwszy, ekskluzywny charakter modelu staje się jeszcze wyraźniejszy. Z tyłu, listwa świetlna LED wraz z czarną, błyszczącą listwą ozdobną i ze zintegrowanymi pierścieniami Audi, łączą cyfrowe tylne światła OLED przez całą szerokość samochodu.

Audi Q8 ma teraz nową, nowoczesną identyfikację wizualną. Należą do niej dwuwymiarowe pierścienie Audi, które Q8 e-tron prezentuje jako pierwsze w marce. Dzięki swojemu precyzyjnemu wyglądowi, pierścienie logo są jeszcze bardziej imponujące wizualnie. Zamiast chromu, nowe cztery pierścienie prezentują się w kontrastującej bieli i czerni. W ramach pakietu opcjonalnego biel pierścieni ustępuje miejsca ciemnoszaremu, który jednak wizualnie przypomina czerń o wysokim połysku. Słupek B jest teraz również miejscem umieszczenia oznaczenia modelu i wersji oraz identyfikacji technologii Q8.

Nowy sposób indywidualizacji: światła przednie i tylne

Standardowo, drogę którą przemieszcza się Audi Q8 oświetlają reflektory diodowe o wysokiej intensywności świecenia. Opcjonalnie można wybrać reflektory Matrix LED. Ponadto dostępne są reflektory HD Matrix LED z laserowymi światłami Audi, w których działają 24 diody LED i dioda laserowa o dużej mocy, a które są natychmiast rozpoznawalne dzięki niebieskiemu światłu otoczenia wbudowanemu w reflektory. Światło laserowe aktywuje się od prędkości 70 km/h i znacznie zwiększa zasięg świateł drogowych. Nowością w najwyższej klasie reflektorów są cyfrowe sygnatury świateł do jazdy w dzień. Nadają one Q8 charakterystycznego i niepowtarzalnego wyglądu oraz pozwalają użytkownikowi za pośrednictwem MMI wybrać jedną z czterech indywidualnych sygnatur świetlnych. Nowością jest jednak nie tylko rozszerzony zakres funkcji reflektorów, ale także ich konstrukcja. Wyższe umiejscowienie świateł do jazdy w dzień nie tylko wizualnie poszerza Audi Q8, ale także tworzy płynne połączenie między reflektorami a Sigleframe. Po raz pierwszy w modelu Q8 zastosowano tu także opcjonalne, cyfrowe tylne światła OLED (OLED = organiczna dioda elektroluminescencyjna) o dużej powierzchni, które tak samo jak światła przednie, posiadają cztery cyfrowe sygnatury świetlne.

Ponadto, podobnie jak w Audi A8 i Q5, cyfrowe tylne światła OLED w połączeniu z systemami wsparcia kierowcy mają funkcję wykrywania bliskości. Jeśli inni użytkownicy drogi zbliżą się do stojącego Q8 od tyłu na odległość do dwóch metrów, jednostka sterująca aktywuje do świecenia wszystkie cyfrowe segmenty OLED. Innymi funkcjami, na które można zwrócić uwagę, są dynamiczne światła kierunkowskazów oraz inaczej zaprojektowane sekwencje Coming i Leaving Home.

Dekory, kolory i felgi: gama wyposażenia odpowiadająca każdemu gustowi

Odświeżając model Q8, Audi po raz kolejny udoskonaliło program wyposażenia. Szwy tapicerki siedzeń w wersji bazowej są teraz standardowo wykończone w kontrastującym szarym kolorze. Ponadto do wyboru jest dziewięć dekoracyjnych inkrustacji. Nowością w ofercie są: naturalny srebrny jesion burl dla modelu bazowego, matowy carbon twill i matowe szczotkowane aluminium ze srebrnymi wytłoczeniami liniowymi dla Q8 z pakietem sportowym S line i dla SQ8 TFSI.

By jeszcze bardziej podkreślić charakter Q8, w ofercie pojawiły się trzy nowe kolory lakieru. Audi Sport GmbH oferuje złoty Sakhir Gold, niebieski Ascari Blue i czerwony Chili Red, wszystkie trzy jako lakiery metaliczne. Nie tylko kolory są nowością dla klientów: portfolio felg oferuje pięć nowych wzorów felg w rozmiarach od 21 do 23 cali, co jest wyraźną przewagą nad konkurencją.

Elementem aktualizacji modelu Audi Q8 jest również rozszerzenie oferty aplikacji. Po raz pierwszy pasażerowie mogą teraz uzyskać bezpośredni dostęp do popularnych aplikacji od dostawców zewnętrznych (na przykład Spotify lub Amazon music). Regularne aktualizacje oprogramowania i stale rosnąca gama aplikacji umożliwiają jeszcze większą personalizację systemu infotainment. Oferta modułowego systemu infotainment trzeciej generacji (MIB 3) została rozbudowana o dostęp do sklepu z aplikacjami dostosowanymi do konkretnego rynku. Jeśli chodzi o systemy wsparcia kierowcy, znacznie ulepszony został widok otoczenia. Audi virtual cockpit wyświetla między innymi ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu, innych użytkownikach drogi (ciężarówki, samochody osobowe i motocykle), ostrzeżenie o odległości, asystenta skrzyżowań i informacje o sygnalizacji świetlnej online w imponującej jakości Full HD. Oprócz sklepu z aplikacjami i nowego wyświetlacza widoku otoczenia, standardowe wyposażenie Q8 zostało również wzbogacone. 20-calowe felgi aluminiowe, kamera cofania, asystent parkowania i świateł drogowych, a także komfortowy kluczyk są teraz dostarczane w standardzie.

Opanowane w każdej sytuacji: zawieszenie z DNA Audi

Tylko Audi jeździ jak Audi: tak cztery pierścienie mówią o DNA Audi w zakresie właściwości jezdnych. Jest to oczywiście aktualne również w przypadku Q8. Prowadzenie tego modelu charakteryzuje się pięcioma podstawowymi cechami: jest zrównoważone, solidne, kontrolowalne, precyzyjne i bezwysiłkowe. Zawieszenie, układ kierowniczy, napędowy, hamulcowy i systemy sterowania, odgrywają kluczową rolę w tworzeniu trwale bezpiecznego, dynamicznego i jednocześnie komfortowego doświadczenia z jazdy. Nawet w standardowym wyposażeniu, dzięki zrównoważonemu zawieszeniu na sprężynach stalowych z systemem kontroli amortyzacji, Q8 oferuje harmonijne wrażenia z jazdy.

Opcjonalnie wybrać można w tym modelu elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne z bezstopniowym adaptacyjnym systemem tłumienia – adaptive air suspension albo adaptive air suspension sport (standardowe wyposażenie w SQ8 TFSI). Ponadto opcjonalny układ czterech kół skrętnych (standardowe wyposażenie w SQ8 TFSI) zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. W układzie czterech kół skrętnych, przy niskich prędkościach tylne koła skręcają nawet o pięć stopni w kierunku przeciwnym do kół przednich. Zmniejsza to promień skrętu nawet o metr i zwiększa zwrotność podczas manewrowania. Natomiast przy wyższych prędkościach kierowca odczuwa większy komfort i stabilność, ponieważ tylne koła skręcają w tym samym kierunku co przednie. By poprawić prowadzenie Q8 w codziennych sytuacjach, takich jak manewrowanie na parkingach, parkingach wielopoziomowych lub w przydomowym garażu, optymalizacja układu kierowniczego zapewnia większą łatwość wykonywania tych manewrów.

Odpowiedni wybór dla każdej sytuacji: układy napędowe

Gamę jednostek napędowych otwiera 45 TDI quattro: 3-litrowy diesel rozwijający moc 170 kW (231 KM) i zapewniający 500 niutonometrów momentu obrotowego dostępnego w zakresie od 1500 do 3000 obrotów/min. 100 km/h Audi Q8 45 TDI osiąga w 7,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 226 km/h. Następną jednostką w gamie jest 50 TDI quattro – mocniejsza wersja rozwijająca 210 kW (286 KM) i 600 niutonometrów momentu obrotowego. Dzięki temu, duży SUV przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,1 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 241 km/h.

Pod maską Audi Q8 55 TFSI pracuje 6-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej trzech litrów z bezpośrednim wtryskiem, który wytwarza 250 kW (340 KM). W szerokim zakresie od 1370 do 4500 obr./min., rozwija on maksymalny moment obrotowy 500 niutonometrów. Turbodoładowany silnik benzynowy rozpędza Audi Q8 od 0 do 100 km/h w 5,6 sekundy. Ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna to 250 km/h.

Wszystkie silniki V6 w Audi Q8 współpracują z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów tiptronic, stałym napędem na cztery koła quattro i systemem mild hybrid, który może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 0,5 litra na 100 kilometrów. Jego kluczowymi elementami są akumulator litowo-jonowy i alternator – rozrusznik (RSG), który dostarcza energię do 48-woltowego głównego układu elektrycznego tego SUV-a coupé. Podczas zwalniania, RSG zapewnia moc rekuperacji do ośmiu kilowatów i przekazuje ją do akumulatora. Gdy kierowca zdejmie nogę z pedału gazu, przy prędkości od 55 do 160 km/h Q8 może jechać z wyłączonym silnikiem przez maksymalnie 40 sekund. Następnie RSG szybko i bardzo komfortowo ponownie uruchamia sześciocylindrowy silnik. System start-stop załącza się już przy 22 km/h.

Doskonałe osiągi: Audi SQ8 z silnikiem benzynowym V8 TFSI

Nowe SQ8 TFSI ma jeszcze bardziej sportowy charakter – imponuje przeprojektowanym spojlerem na przednim zderzaku, a także sportowo wyglądającą osłoną przeciwnajazdową z przodu i wyrazistym dyfuzorem z tyłu. Singleframe ma tu pionowe wstawki w kształcie litery L w sportowej kolorystyce. W jeszcze większych wlotach powietrza umieszczono kratki o strukturze plastra miodu. Charakterystyczne dla Audi jest zastosowanie sportowo wyglądającego aluminium w obudowach lusterek zewnętrznych, wstawkach Singleframe i obramowaniach bocznych wlotów powietrza. Ten schemat kolorystyczny zdobi również nakładkę progów. Do modelu SQ8 TFSI można również zamówić pakiety Black i Black Plus.

Udoskonalone SQ8 TFSI bazuje na sprawdzonym silniku 4.0 TFSI o mocy 373 kW (507 KM) i momencie obrotowym 770 niutonometrów z błyskawicznie pracującą 8-biegową skrzynią tiptronic i stałym napędem na cztery koła quattro. Silnik ten rozpędza SQ8 TFSI do 100 km/h w zaledwie 4,1 sekundy, a prędkość maksymalna jest w nim elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Dzięki sekwencji zapłonu 1-3-7-2-6-5-4-8, 4.0 TFSI rozwija charakterystyczny sportowy dźwięk. Przy niskim lub średnim obciążeniu silnika – od 160 do 250 niutonometrów, między 950 a 2500 obrotów i maksymalnym zapotrzebowaniu na moment obrotowy 145 niutonometrów – system cylinder on demand na wyższych biegach dezaktywuje cylindry 2, 3, 5 i 8, wyłączając wtrysk i zapłon oraz pozostawiając zawory dolotowe i wydechowe zamknięte. Proces przełączania trwa zaledwie milisekundy i jest praktycznie niezauważalny. W trybie czterocylindrowym punkty pracy aktywnych cylindrów przesuwają się w kierunku wyższych obciążeń, co poprawia sprawność cieplną, podczas gdy nieaktywne cylindry pracują w dużej mierze bez strat – jak sprężyny gazowe. Po naciśnięciu pedału przyspieszenia są one natychmiast ponownie włączane. By zapewnić sportowy dźwięk, każda rura wydechowa układu wydechowego ma klapkę modulującą dźwięk w zależności od obciążenia i prędkości obrotowej silnika.

By uzyskać optymalne wrażenia z jazdy, potrzebne są nie tylko najwyższej klasy silniki, ale także wyjątkowe komponenty zawieszenia. W opcjonalnym pakiecie zaawansowanego zawieszenia klienci otrzymują także sportowy mechanizm różnicowy. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów mechanizm ten przenosi momenty obrotowe między tylnymi kołami za pośrednictwem dwóch sprzęgieł wielopłytkowych – większą ilość momentu otrzymuje zewnętrzne koło, które ma lepszą przyczepność. Aktywny podział momentu obrotowego sprawia, że prowadzenie staje się jeszcze bardziej łatwe i precyzyjne. Podczas skręcania lub przyspieszania duży sportowy SUV coupé jest dosłownie wciskany w zakręt, minimalizując tendencję do podsterowności. Drugi element pakietu: elektromechaniczna aktywna stabilizacja przechyłów (eAWS).

Zasada pracy eAWS: Zarówno na osi przedniej, jak i na osi tylnej pracuje kompaktowy silnik elektryczny połączony ze skrzynią biegów. Dzieli on stabilizator na dwie połowy. Podczas jazdy na wprost pozwala im pracować w dużej mierze niezależnie od siebie, co ogranicza ruchy nadwozia na nierównych drogach. Jednak przy sportowych prędkościach silnik elektryczny skręca obie połówki względem siebie, tak by działały jako całość. Teraz samochód znacznie mniej pochyla się w zakręcie, a zachowanie układu kierowniczego staje się bardziej precyzyjne. Energia napędowa dla eAWS pochodzi z superkondensatora, który działa przy napięciu 48 V. Obydwa silniki elektryczne – każdy o mocy maksymalnie 1,5 kW – zasilane są przez kompaktową i lekką jednostkę magazynowania energii, która w krótkim czasie może absorbować i uwalniać duże ilości prądu.

Audi SQ8 TFSI zjeżdża z linii produkcyjnej na 21-calowych kołach z oponami 285/45
w standardzie. Alternatywnie, Audi i Audi Sport dostarczają koła 21- i 22-calowe. Dostępne są też 23-calowe koła z oponami w rozmiarze 285/35. Dla większej różnorodności, Audi oferuje dla SQ8 TFSI kolejne 23-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, podkreślające sportowy wygląd samochodu.

Na przedniej osi zastosowano tarcze hamulcowe o średnicy 400 milimetrów, a na tylnej – 350 milimetrów. Czarne zaciski hamulcowe przedniej osi – opcjonalnie dostępne w kolorze czerwonym – mają charakterystyczne logo Audi.

Foto: Volkswagen Group Polska

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy