Reklama

Automoto

HYVIA – nowa droga do mobilności z napędem wodorowym

Renault Polska
Dodano: 07.07.2021
54940_fot1
Share
Udostępnij
„HY” oznacza wodór, „VIA” oznacza drogę: HYVIA otwiera nową drogę do mobilności bezemisyjnej, oferując kompletny i unikatowy ekosystem. 

Ekologiczny wodór pochodzący z elektrolizy wody zapewnia pojazdom z takim napędem zerową emisję CO2 podczas jazdy*, zwiększony zasięg i czas ładowania skrócony do zaledwie kilku minut. 
Do końca bieżącego roku HYVIA zamierza uruchomić produkcję, magazynowanie i dystrybucję ekologicznego wodoru, łącznie z siecią terminali ładowania wodoru, wychodząc w ten sposób naprzeciw potrzebom swoich klientów. 
Również do końca 2021 roku HYVIA uzupełni ofertę modeli elektrycznych o szeroką gamę lekkich pojazdów dostawczych zasilanych ogniwami paliwowymi:
 

o Master Van H2-TECH – duży furgon do przewozu towarów, o pojemności użytecznej 12 m3 i zasięgu do 500 km.
o Master podwozie z kabiną H2-TECH – duży furgon do przewozu największych gabarytowo towarów, o pojemności użytecznej 19 m3 i zasięgu około 250 km.
o Master Citybus H2-TECH – miejski minibus do przewozu 15 osób, o zasięgu około 300 km. 

Powyższemu ekosystemowi towarzyszyć będzie oferta usług finansowania i serwisowania.
HYVIA, wykorzystująca mocne strony i kompetencje obydwu liderów – Grupy Renault i Plug Power, posiada cztery zakłady rozmieszczone na terenie Francji i do końca 2021 roku uruchomi w zakładzie we Flins montaż ogniw paliwowych i terminali ładowania wodoru. Jej oferta będzie dostępna na terenie całej Europy.

Aby sprostać wyzwaniom związanym z mobilnością opartą na wodorze, niezbędne jest stworzenie oferty pojazdów przystosowanych do wszelkiego rodzaju intensywnego użytkowania, zasilanych ogniwami paliwowymi, z uwzględnieniem całego związanego z nimi ekosystemu. HYVIA oferuje gotowe rozwiązania w zakresie mobilności, które obejmują produkcję, magazynowanie i dystrybucję ekologicznego wodoru, oraz dysponuje kompletną gamą pojazdów dostawczych. Rozwiązania te wychodzą naprzeciw nowym potrzebom firm, kluczowych klientów, zarządców flot pojazdów i samorządów lokalnych w zakresie działań na rzecz transformacji energetycznej.



David Holderbach, prezes HYVIA

Produkcja, składowanie i dystrybucja ekologicznego wodoru

 
HYVIA polega w swojej działalności na wiedzy firmy Plug Power, jednego ze światowych liderów oferujących rozwiązania w zakresie paliwa wodorowego, który posiada ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji elektrolizerów i zarządza siecią ponad 100 stacji dostarczających ponad 40 ton wodoru dziennie. 

HYVIA będzie oferować elektrolizery, mobilne stacje magazynowania oraz, już od końca 2021 roku, również stacje tankowania wodoru, montowane w zakładzie we Flins (Francja). Stacje te, dostępne na zasadach wynajmu lub sprzedaży, są proste i całkowicie bezpieczne w użyciu. 

Kompletna gama lekkich samochodów dostawczych z napędem wodorowym, wyposażonych w ogniwa paliwowe

HYVIA opiera się w tym zakresie na rozległej wiedzy Grupy Renault, lidera w zakresie elektrycznych pojazdów dostawczych w Europie i pioniera w zakresie oferowanych od 2014 roku pojazdów dostawczych napędzanych wodorem. 

Do końca bieżącego roku HYVIA dysponować będzie gamą trzech pojazdów dostawczych zasilanych ogniwami paliwowymi:
Master Citybus H2-TECH – miejski minibus wychodzący naprzeciw potrzebom firm i samorządów lokalnych, umożliwiający przewóz do 15 osób i dysponujący zasięgiem około 300 km. 
Master Van H2-TECH – duży furgon do przewozu towarów, przeznaczony dla firm przewozowych, dysponujący zasięgiem do 500 km i pojemnością ładunkową wynoszącą 12 m3. 
MASTER Podwozie z kabiną H2-TECH – duży furgon o jeszcze większej, wynoszącej 19 m3 pojemności ładunkowej, dysponujący zasięgiem 250 km. 

Konstrukcja napędu wodorowego HYVIA


Pod względem konstrukcyjnym w pojazdach tych zastosowano rozwiązanie typu „Dual power” z zasilaniem elektrycznym i wodorowym. Mają one łączny zasięg do 500 km, z czego 100 km przypada na energię elektryczną, a reszta na energię ze źródła wodorowego. 

Wszystkie pojazdy HYVIA są wyposażone w akumulator trakcyjny o pojemności 33 kWh, ogniwo paliwowe o mocy 30 kW i zbiorniki mogące pomieścić zależnie od wersji od 3 do 7 kg wodoru. 

System oparty na ogniwie paliwowym obejmuje samo ogniwo i wszystkie podzespoły niezbędne do jego prawidłowego działania: układ zasilania i regulacji dopływu powietrza i wodoru oraz układy nawilżania i schładzania gazów. 

Usługi finansowania i serwisowania


Aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów firmy Hyvia, powyższa oferta będzie uzupełniona o usługi finansowania (takie jak leasing stacji ładowania wodoru i leasing pojazdów) oraz serwisowania tych pojazdów w punktach sieci Renault, która jest jedną z najbardziej rozbudowanych sieci na terenie całej Europy.

Ekosystem zlokalizowany na terenie Francji 


HYVIA lokuje jednostki swego ekosystemu na terenie Francji: 

Villiers Saint-Frédéric – siedziba główna i dział badawczo-rozwojowy: specjalny zespół rozpoczął prace dotyczące uwzględnienia ogniw paliwowych w konstrukcji seryjnych modeli pojazdów w inżynieryjnym centrum badawczo-rozwojowym pojazdów dostawczych Grupy Renault. 
Flins – technologia, produkcja i logistyka: prace i badania nad montażem ogniw paliwowych i stacji ładowania wodorem nabierają tempa, tak aby umożliwić ich wprowadzenie na rynek pod koniec 2021 r. 
Batilly – produkcja modelu RENAULT MASTER: należący do Grupy Renault zakład w Batilly zapewni produkcję MASTERA na potrzeby HYVII. 
Gretz Amainvilliers – PVI (Renault Vehicle Innovation): PVI, spółka zależna Grupy Renault, od 2017 roku kontynuuje elektryfikację Mastera i rozszerza swoje kompetencje w zakresie integracji ogniw paliwowych w pojazdach Renault. PVI produkuje również 27-tonowe pojazdy ciężarowe z napędem wodorowym. 
 
* Zero emisji CO2 i objętych obowiązującymi przepisami spalin do atmosfery podczas użytkowania, zgodnie z cyklem homologacji (WLTP).
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy