Reklama

Automoto

Powtórka egzaminu na prawo jazdy zaboli. Od marca drożej?

Alina Bosak
Dodano: 25.01.2023
71171_nauka
Share
Udostępnij
Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego głosowana będzie uchwała w podnosząca stawki za egzaminy państwowe na prawo jazdy. Nie zmieniała się ona od 10 lat, ale teraz wzrost ma być znaczący – za część teoretyczną i praktyczną na popularną kategorię B od 1 marca najprawdopodobniej kandydaci na kierowców zapłacą 250 zł zamiast dotychczasowych 170 zł.
 
W poniedziałek 30 stycznia radni podkarpackiego sejmiku będą głosować nad uchwałą w sprawie określenia wysokości opłaty za przeprowadzenie egzaminów państwowych dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, które przeprowadzają wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w Podkarpackiem. Zgodnie ze styczniową rekomendacją Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, aby w całej Polsce ujednolicić stawki opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego, zarząd województwa podkarpackiego proponuje takie właśnie „ogólnopolskie” kwoty. A to oznacza podwyżkę o 25-47 proc., zależnie od kategorii. 
 
I tak, jeśli radni przegłosują uchwałę, to za część teoretyczną egzaminu państwowego wymaganego do uzyskania prawa jazdy oraz pozwolenia do kierowania tramwajem trzeba będzie zapłacić 50 zł (do tej pory 30 zł). Wzrosną także opłaty za część praktyczną dla każdej z kategorii, ale ceny za poszczególne kategorie będą mniej zróżnicowane. Część praktyczna egzaminu państwowego wymaganego do uzyskania prawa jazdy w zakresie uprawnień kategorii: 
 
AM,A1,A2,A,B1,B,C1,D1,T albo pozwolenia do kierowania tramwajem ma kosztować 200 zł (dotychczas 140-180 zł),
 
B+E,C1+E,C,C+E,D,D+E lub D1+E ma kosztować 250 zł (dotychczas 200 zł).
 
Opłaty mają wzrosnąć od 1 marca.
 
Podniesienie cen za egzaminy państwowe wiąże się z ubiegłorocznymi protestami pracowników WORD-ów. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały podniesienie opłat ma rozwiązać problemy z finansowaniem działalności ośrodków, ponieważ „obecnie z przyczyn ekonomicznych działalność ta praktycznie jest niemożliwa do zrealizowania bez zmiany strony przychodowej”.
 
Opłaty za egzaminy państwowe na prawo jazdy stanowią ok. 90 proc. przychodu wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, a dotychczasowe stawki nie były zmieniane od 10 lat. O tym, że opłaty od paru już lat nie pokrywają kosztów egzaminów świadczy tabela dołączona do projektu uchwały. Przykładowo w WORD Rzeszów w 2021 roku koszt egzaminu praktycznego dla kategorii B wynosił 151 zł, czyli o 11 zł więcej niż opłata wnoszona przez zdającego. Jeszcze wyższe koszty za taki egzamin przedstawił WORD Krosno (156 zł), WORD Tarnobrzeg (163 zł) i WORD Przemyśl (181 zł). Te koszty z powodu inflacji i wyższych cen mediów oraz paliw w ostatnim roku jeszcze się powiększyły.
 
Wszystkie te argumenty nie pocieszą oczywiście kandydatów na kierowców, którzy w ostatnim roku odczuli już wzrost cen kursów na prawo jazdy, a teraz muszą się liczyć z wyższym wydatkiem także na egzamin państwowy. Nie cieszy także wiadomość, że kolejna podwyżka będzie zapewne nie za 10 lat ale znacznie szybciej.  Zgodnie ze znowelizowaną w ubiegłym roku ustawą o kierujących pojazdami maksymalne stawki opłat za przeprowadzenie egzaminów, o których mowa w uchwale, ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Będą zatem podnoszone o poziom inflacji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy