Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Poradnik: Samochodem przez Europę (część II)

A A A
Kiawiarnia

Dodano: 13-07-2022

Poradnik: Samochodem przez Europę (część II)

Jadąc przez Słowację, Czechy, Austrię czy Słowenię nie trzeba już zatrzymywać się po winiety i naklejać ich na szybę. Najtańsze paliwo jest na Słowenii. Włoskie autostrady potrafią zrujnować kieszeń. Na Słowacji mogą nam zatrzymać prawo jazdy już za przekroczenie prędkości o 20 km/h, zaś w Chorwacji mandat za jazdę na podwójnym gazie wynosi od 600 do 1200 zł.

Kilka dni temu, w pierwszej części poradnika, pisałem o zasadach wjazdu i przebywania w poszczególnych krajach oraz ich wewnętrznych ograniczeniach związanych z COVID. Było też parę słów u ubezpieczeniach turystycznych i płatnościach kartami zagranicą. Możecie przejść do tego materiału klikając TUTAJ. Dzisiaj temat trochę mniej przyjemny, ale bardzo istotny z punktu widzenia planowania podróży np. nad Adriatyk. Będzie o cenach paliw w najpopularniejszych wśród polskich turystów krajach europejskich oraz koszty winiety i opłat autostradowych. A do tego trochę o lokalnych przepisach drogowych i mandatach. Ceny paliw podaję w euro, po przeliczeniu z lokalnych walut, żebyście mieli jaśniejszy obraz tego, gdzie jest taniej, a gdzie drożej.

Reklama

AUSTRIA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,09
 • Diesel – 2,07
 • LPG – 1,12

Wjeżdżając do Austrii i jeżdżąc tamtejszymi autostradami, trzeba mieć winietę. Kiedyś trzeba było się po nią zatrzymać na granicy lub na stacji, teraz nie ma już takiej potrzeby. Od zeszłego roku winieta może mieć również postać elektroniczną, bez naklejki na szybie (nasze auto rozpozna system kamer na autostradach). Kupujemy ją wówczas przez internet. I teraz UWAGA! Winietę kupujmy wyłącznie na stronie ASFiNAG, czyli austriackiej instytucji odpowiedzialnej za autostrady. Bezpośredni link do sklepu jest TUTAJ, wszystko jest czytelne i w języku polskim. Dlaczego to podkreślam? Bo po wpisaniu w Google „Austria winieta” wyskakują Wam w pierwszej kolejności linki do stron pośredników, którzy sprzedają winiety za dwukrotność ich rzeczywistej ceny – np. winieta 10-dniowa kosztuje u nich 20 euro, podczas gdy bezpośrednio na stronie ASFiNAG tylko 9,6 euro.

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Kupując winietę zaznaczcie na początku, że jesteście przedsiębiorcą (nawet jeżeli nim nie jesteście). Wówczas będziecie mogli korzystać z winiety od razu po jej zakupie. W przypadku zakupu na osobę prywatną winieta aktywuje się dopiero po 18 dniach. Ma to związek z austriackimi przepisami o prawie do odstąpienia od umowy – ma ono jednak zastosowanie tylko do konsumentów, a nie do firm.

Mandat za brak winiety w Austrii to 120 euro. Za przekroczenie prędkości w mieści o 20 km/h możemy dostać maks. 726 euro, a jazda autostradą 50 km/h powyżej limitu to nawet 2180 eur. Jest dużo fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości. 

Reklama

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,49 prom.

CHORWACJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,83
 • Diesel – 1,84
 • LPG – 1,03

Autostrady są płatne na bramkach. Na wjeździe pobieramy bilecik, opłacamy go przy zjeździe. Aktualne ceny za poszczególne odcinki znajdziecie TUTAJ.  Zaznaczacie najpierw autostradę (np. A1 Zagrzeb – Split), potem miejsce wjazdu na nią (np. Zagrzeb) i rozwija się Wam lista ceny, zależnie od zjazdu. I tak, przykładowo, przejazd od Zagrzebia do Zadaru kosztował będzie 125 kun, czyli 78 zł. W sezonie na bramkach potrafią się tworzyć długie korki.

Za przekroczenie prędkości w mieście o 10-20 km/h zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 40 euro. Jazda autostradą o 50 km/h za szybko to już 750 euro. W miastach i na bocznych drogach dużo fotoradarów, ale są oznaczone. Na autostradach fotoradarów nie ma, ale pojawiają się nieoznakowane radiowozy. Mandat za jazdę pod wpływem waha się od 600 do 1200 zł.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

CZECHY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,94
 • Diesel – 1,93
 • LPG – 0,83

U naszych południowych sąsiadów, podobnie jak w Austrii, również obowiązują winiety. I również mogą mieć postać elektroniczną. Przed wyjazdem kupicie taką winietę na oficjalnej stronie http://edalnice.cz/pl. Proces zakupu jest banalny, podajcie tylko najpotrzebniejsze informacje i datę, kiedy winieta ma zacząć działać. 10 dniowa kosztuje 310 koron (niecałe 60 zł), zaś 30-dniowa 440 koron (84 zł). Nie ma żadnych naklejek, system opiera się na sieci kamer rozpoznających tablice rejestracyjne.

Reklama

Mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie o 30-50 km/h może wynieść od 2500 do 5000 koron. Za jazdę pod wpływem można zostać ukaranym grzywną w wysokości nawet 50 000 koron, czyli prawie 10 tys. złotych.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,00 prom.

FRANCJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,08
 • Diesel – 2,13
 • LPG – 0,87

Francja ma 12000 km autostrad, z których ok. 3000 km jest bezpłatnych (zarządza nimi Państwo), a 9000 km jest płatna. Sprawę utrudnia fakt, że te 9000 km jest podzielonych między  kilku koncesjonariuszu, każdy ma własny system opłat. Najlepiej płacić kartą lub gotówką na bramkach. Jeżeli chcecie znać dokładne ceny, dobrze skorzystać Z TEJ STRONY. Klikamy w interesujący nas odcinek i zostajemy przeniesieni na stronę koncesjonariusza, który nim zarządza.

Bramki na francuskich autostradach potrafią bardzo się korkować. Szczególnie w wakacyjne weekendy

Mandaty są bardzo wysokie. Przekroczenie prędkości na autostradzie kosztuje aż 1500 euro, a już za jazdę 30 km/h powyżej limitu możemy stracić prawo jazdy, choć francuscy żandarmi rzadko stosują ten przepis w stosunku do cudzoziemców. Częste są kontrole trzeźwości, podczas deszczu na autostradach można jechać maksymalnie 110 km/h.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

NIEMCY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,89
 • Diesel – 2,05
 • LPG – 1,02

Reklama

Autostardy są bezpłatne. Natomiast wiele miast ma specjalne strefy „Umweltzone” (łącznie jest ich 50), do których mogą wjechać tylko auta ze specjalną plakietką, którą należy wykupić na stacjach Dekra oraz TUV oraz w niektórych warsztatach samochodowych. Do zakupu potrzebować będziemy dowodu rejestracyjnego oraz ważnych badań technicznych. Mandat za brak plakietki wynosi 105 euro.https://www.youtube.com/embed/7pg1hhW5qhM?feature=oembedW mediach głośno było ostatnio o czeskim miliarderze, który nagrał swoją jazdę niemiecką autostradą z prędkością 417 km/h. Sprawa trafiła do sądu, ale ten uznał, że wszystko odbyło się legalnie

Niemcy to jeden z niewielu krajów na świecie, gdzie na autostradach nadal nie ma ograniczeń prędkości. Oczywiście poza odcinkami, gdzie to ograniczenia są, wówczas jasno i czytelnie informują o tym znaki drogowe. Mandaty, na tle innych krajów, nie są wysokie, ale surowo egzekwowane. Nawet przekroczenie prędkości o 10 km/h jest bezwzględnie karane. Dużą wagę niemiecka policja przywiązuje do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

SŁOWACJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,91
 • Diesel – 1,89
 • LPG – 0,88

Tutaj również są już winiety elektroniczne, które możemy kupić przed wyjazdem, oszczędzając sobie konieczności zatrzymywania się na stacji po naklejkę na szybę. Wystarczy wejść na TĘ STRONĘ, gdzie wybieramy język polski i szybko przechodzimy przez proces zakupu. Winieta 10-dniowa kosztuje 10 euro, a 30-dniowa – 14 euro.

Reklama

Na Słowacji mandaty nie są może spektakularnie wysokie (100 euro za przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h i 600 euro za przekroczenie o 50 km/h na autostradzie), ale już za jazdę 20-30 km/h powyżej limitu policja może zatrzymać nam prawo jazdy.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,00 prom.

SŁOWENIA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,75
 • Diesel – 1,85
 • LPG – 1,00

Od 1 lutego 2022 r. również w Słowenii działają e-winiety. Wykupuje się ją prosto i błyskawicznie na TEJ STRONIE. Podaje numer rejestracyjny auta, jego kraj rejestracji i… w zasadzie gotowe. Strona jest również w języku polskim. Winieta 7-dniowa kosztuje 15 euro, zaś miesięczna – 30 euro.

Chorwacja jest w UE, ale nie należy do strefy Schengen. W efekcie w sezonie letnim na granicy ze Słowenią w obie strony potrafią tworzyć się kilkukilometrowe korki

Mandaty są wysokie. Przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h może uszczuplić nasz portfel o 250 euro. Zbyt szybka jazda autostradą nawet o 500 euro.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

WŁOCHY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,06
 • Diesel – 2,03
 • LPG – 0,84

Nie ma systemu winiet, ale autostrady są płatne i należą do jednych z najdroższych w Europie. Co więcej, cena zależy nie tylko od długości przejechanego odcinka, ale także ukształtowania terenu – w górach zapłacimy więcej. Jeżeli chcemy policzyć, ile dokładnie wyniesie opłata za przejazd pomiędzy konkretnymi miastami, warto skorzystać Z TEJ STRONY. Znajduje się tam kalkulator tras, który pokazuje ruch, ewentualne objazdy i wylicza kwotę za autostrady. Na przykład przejazd z Tarvisio (granica ze Słowenią) do Florencji kosztował będzie prawie 40 euro, a do Rzymu aż 57 euro. W jedną stronę rzecz jasna.

Reklama

Przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h to 170 euro. 50 km/h za dużo na autostradzie – nawet 2800 euro! Co ciekawe, mandaty za najcięższe wykroczenia popełnione nocą są o 30 proc. wyższe.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

No to teraz, po przygotowaniu dwóch poradników, wypada mi już tylko życzyć Wam bezpiecznych i udanych wakacji. Nie tylko na drodze, ale także w wodzie, na plaży, w górach, gdzie tylko sobie życzycie. Bon Voyage!

Więcej informacji na temat oferty KIA na Podkarpaciu uzyskać można w Autoryzowanym Salonie KIA MULTITRUCK mieszczącego się w Rzeszowie ul. Handlowa 4, tel. 17 - 85 04 161, 162 oraz w Jarosławiu ul. 3-go Maja 98c tel. (16) 62 24 617. Więcej informacji na stronie https://www.kia.com/pl/dealers/multitruck/

Foto: Kia Polska, Kiawiarnia

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.