Reklama

Automoto

Projektowanie samochodów za pomocą światła

Materiał Partnera
Dodano: 01.04.2023
72835_2022_mazda_cx-60_germany_src_act_001_edited-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Gra światła i cienia – Utsuroi – to kluczowy element projektowania samochodów Mazdy.
Światło odgrywa fundamentalną rolę we wszystkich aspektach naszego życia, ale jego znaczenie wykracza poza naukę. Służąc jako niezbędny element w innym, nie mniej ważnym wymiarze ludzkiego życia: Design. Projektanci Mazdy nie tylko biorą pod uwagę materiały, z którymi pracują, ale także wykorzystują światło i cień jako narzędzie do kształtowania pełnej wdzięku powierzchni samochodów Mazdy, aby stworzyć niepowtarzalny język projektowania.
Światło wypełnia przestrzeń życiem, kolorem i formami. Czasami pozostaje to niezauważone, ale światło jest wszędzie. Jest naturalnym czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne i pozwala naszym oczom dostrzegać piękno i odkrywać otaczający nas świat. W wyniku interakcji z otoczeniem światło nie jest już tylko iluminacją; może służyć jako element do projektowania i tworzenia.

Jeśli chodzi o cień, nie jest on przeciwieństwem światła, jak się często uważa, ale oba uzupełniają się nawzajem przy definiowaniu objętości, ekspresji i wpływu. Zastosowanie tej dwoistości i wzajemne oddziaływanie jej niuansów jest ważne przy tworzeniu specjalnego obiektu, jakim jest pojazd.
Mazda: wyprodukowana w Japonii!
Kodo, dosłownie oznaczające „duszę ruchu”, jest główną inspiracją Mazdy. Odnosi się do japońskiej filozofii projektowania, która postrzega pojazdy jako żywe obiekty. Zastosowana filozofia Kodo łączy w sobie trzy elementy: Ma, piękno i harmonię pustej przestrzeni; Sori, opanowane i zrównoważone krzywe; i Utsuroi, gra światła i cienia.

Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu tych elementów projektanci Mazdy zwracają baczną uwagę na to, jak światło wpływa na powierzchnie samochodu, aby stworzyć wyjątkowy efekt wizualny nieustannego ruchu, który odróżnia samochody Mazdy od innych. Światła i cienie odbijające się we wnętrzu, na desce rozdzielczej, siedzeniach i panelach bocznych odgrywają taką samą rolę w wyglądzie pojazdu, jak światła, które pieszczą jego zewnętrzne linie i żywe kolory.

Wzmacniając koncepcję Ma, estetyka pozostawionej pustej przestrzeni, charakterystyczne podejście Mazdy usuwa wszelkie ostre linie z bocznych powierzchni samochodu, tworząc pustą przestrzeń, puste płótno, na którym spoczywa światło, ukazując naturalne piękno samochodu. „Odbicie jest niezbędne w unikalnym języku projektowym Mazdy.
Dla nas ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak światło oddziałuje z samochodem i odsłania jego piękne powierzchnie, aby podkreślić detale stylistyczne, precyzyjną formę i bogatą kolorystykę” – mówi Gustave Djon Toug, starszy projektant Mazdy. Ta praktyka jest ucieleśnieniem odbicia w kształcie litery S na bocznych panelach Mazdy CX-60, które skąpane jest w zmieniającym się świetle, gdy samochód się porusza, tworząc płynne wzory, które odzwierciedlają otoczenie i wzmacniają wrażenie ruchu, ożywia samochód nawet podczas postoju.

Zarówno poprzez swoją moc emocjonalną, jak i kontrastujące cechy, światło i cień całkowicie na nowo definiują ludzkie doświadczenia. Oba elementy nieustannie się zmieniają i dają nieskończone możliwości projektowania i tworzenia przedmiotów, które wywołują emocje.
Więcej informacji na temat nowego modelu Mazda CX60 oraz pozostałych modeli i usług serwisowych uzyskać można w Autoryzowanym Salonie i serwisie MAZDA D&R CZACH mieszczącym się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. 
Salon:
Tel. 17 860 12 20
e-mail: czach@mazda-dealer.pl
Serwis:
Tel. 17 860 12 20
e-mail: serwis.czach@mazda-dealer.pl
https://www.mazda-rzeszow-czach.pl/
Foto: Mazda Motor Europe 2022

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy