Reklama

Świat

Źródło PAP: Polska przedstawiła w Brukseli propozycję 12. pakietu sankcji UE przeciw Rosji

Łukasz Osiński /PAP
Dodano: 18.09.2023
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Share
Udostępnij

Polska przedstawiła w Brukseli propozycję 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji; chodzi o sankcje sektorowe i indywidualne – przekazało PAP wysokie rangą źródło unijne.
Propozycja, którą widziała PAP, zakłada wprowadzenie dalszych ograniczeń importowych, w tym zakaz importu diamentów z Rosji, kolejne ograniczenia w sektorze usług, w tym zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej.

Polska proponuje też dalsze ograniczenia w energetyce, w tym zakaz importu skroplonego gazu petrochemicznego (LPG) z Rosji.

O zakaz importu diamentów z Rosji Polska zabiegała wielokrotnie już od lutego 2022 r. Wartość eksportu surowca diamentowego z Rosji w 2021 roku wyniosła 4,51 mld dolarów (prawie 1 proc. całkowitego eksportu Rosji).

Polska uważa, że należy zakazać świadczenia usług ICT/IT na rzecz podmiotów z Rosji, w tym oprogramowania komputerowego, usług cyberbezpieczeństwa i innych usług. W 8. pakiecie sankcji nałożonych na Rosję zakazano usług doradczych w zakresie IT. Jest to, zdaniem Warszawy, dość wąski zakres.

Polska domaga się też przyjęcie nowych indywidualnych sankcji wobec kolejnych kluczowych rosyjskich spółek przemysłu zbrojeniowego, podmiotów medialnych siejących dezinformację Kremla na temat wojny z Ukrainą, oligarchów, którzy nie zostali jeszcze ukarani za udział w wojnie z Ukrainą, zwłaszcza tych świadczących usługi ubezpieczeniowe armii rosyjskiej oraz podmiotów powiązanych z Państwową Korporacją Energii Jądrowej (Rosatomem).

W postulatach Polski znalazł się także ten, który zakłada uszczelnienie sankcji na syntetyczną gumę oraz produkty stalowe.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy