W wyborach do parlamentu Turyngii zdecydowanie zwyciężyła skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), która wyprzedziła chadecką CDU, a w Saksonii najwięcej głosów zdobyła chadecja, nieznacznie wygrywając z AfD – podały regionalne komisje wyborcze po przeliczeniu wszystkich głosów.
W niedzielę mieszkańcy Saksonii i Turyngii, dwóch krajów związkowych we wschodniej części Niemiec, wybierali posłów do regionalnych parlamentów. W poniedziałek komisje wyborcze podały ostateczne wyniki głosowania po przeliczeniu wszystkich głosów – oddanych zarówno w lokalach wyborczych, jak i drogą korespondencyjną.
W Turyngii najwięcej głosów zdobyła AfD (32,8 proc.), a w dalszej kolejności CDU (23,6 proc.) i radykalnie lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW; 15,8 proc.). Partia Lewica uzyskała 13,1 proc. głosów, a socjaldemokratyczna SPD 6,1 proc. Zieloni i liberalna FDP znalazły się poniżej 5-procentowego progu wyborczego.
W saksońskim landtagu, liczącym 120 deputowanych, zasiądzie 41 posłów chadecji i 40 AfD
Zgodnie z tymi danymi w parlamencie Turyngii, liczącym 88 regularnych miejsc, AfD otrzyma ich 32, chadecja – 23, BSW – 15, Lewica – 12, a SPD – sześć. Z kolei w Saksonii zwyciężyła rządząca w regionie od 34 lat chadecja z wynikiem 31,9 proc., wyprzedzając nieznacznie AfD (30,6 proc.). Na trzecim miejscu znalazł się BSW (11,8 proc.). SPD uzyskała 7,3 proc., a Zieloni minimalnie przekroczyli próg wyborczy, otrzymując 5,1 proc. głosów.
Po korekcie rozdziału mandatów, spowodowanej błędem oprogramowania, w saksońskim landtagu, liczącym 120 deputowanych, zasiądzie 41 posłów chadecji i 40 AfD. Ugrupowaniu Sahry Wagenknecht przypadnie 15 mandatów, SPD – 10, Zielonym siedem, a Lewicy – sześć. Jedno miejsce zajmą konserwatywni Wolni Wyborcy (FW).
Frekwencja w obu krajach związkowych była wyższa niż w poprzednich wyborach do landtagów w 2019 r. W Turyngii zagłosowało 73,6 proc. uprawnionych (64,9 proc. w 2019 r.), a w Saksonii – 74,4 proc. (66,6 proc. w 2019 r.). W porównaniu z poprzednimi wyborami w obu regionach wzrosło poparcie dla AfD, w tym w Turyngii o 9,4 pkt proc.
W obu krajach związkowych nową siłą polityczną w parlamentach będzie utworzony w styczniu 2024 r. BSW. Media w Niemczech zwracają uwagę na możliwe trudności w tworzeniu koalicji w regionalnych rządach. Chadecja jeszcze przed wyborami wykluczyła możliwość wejścia w koalicję z AfD. W niedzielę wieczorem liderka BSW Sahra Wagenknecht oświadczyła, że jej ugrupowanie również nie stworzy koalicji z tym skrajnie prawicowym ugrupowaniem.