Reklama

Świat

Władze regionalne: Rosjanie ostrzeliwują dotknięty powodzią Chersoń

PAP
Dodano: 08.06.2023
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Share
Udostępnij

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń – poinformował w czwartek szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. W Chersoniu, dotkniętym powodzią po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze, przebywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Prokudin przekazał w komunikacie na serwisie Telegram, że celem ostrzału jest centrum miasta i tereny przybrzeżne. (https://t.me/olexandrprokudin/615)

Wcześniej w czwartek Zełenski przeprowadził w Chersoniu naradę dotyczącą likwidacji następstw katastrofy oraz ewakuacji ludności z podtopionych terenów.

O ostrzałach Chersonia podczas trwającej ewakuacji mieszkańców uciekających przed powodzią władze ukraińskie informowały również w środę.

We wtorek władze Ukrainy powiadomiły, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim; 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych – przekazał w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy