Reklama

Świat

Władze Białorusi twierdzą, że do kraju przybyli z Afryki instruktorzy Grupy Wagnera

PAP
Dodano: 15.07.2023
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Share
Udostępnij

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w sobotnim raporcie, że białoruskie źródła niezależne, jak i rząd w Mińsku mówią o przybyciu do kraju instruktorów Grupy Wagnera wcześniej stacjonujących w Afryce. Mieli oni przybyć do Osipowicz w obwodzie mohylewskim.


Amerykański ośrodek wskazuje, że ministerstwo obrony w Mińsku, jak i źródła niezależne potwierdziły 14 lipca, że instruktorzy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, wcześniej stacjonujący w Afryce, przybyli na poligon na Białorusi. Według resortu obrony instruktorzy szkolą oddziały białoruskiej obrony terytorialnej na poligonie w pobliżu Osipowicz.

Źródła białoruskie cytowane przez ISW przekazały, że instruktorzy przybyli na Białoruś 11 lipca. Grupa Wagnera zamierza przeprowadzać rotację swych wojsk w Afryce i wysłanie instruktorów na Białoruś jest częścią tej rotacji – oceniły te źródła. Według ekspertów ISW prawdopodobnie na Białoruś przybywa kadra dowódcza, by przygotować infrastrukturę i stworzyć warunki do rozmieszczenia na Białorusi regularnych oddziałów wagnerowców.

Wcześniej ISW powołując się na wypowiedzi wagnerowców wskazywał, że oddziały najemników miałyby pojechać na Białoruś w drugiej połowie sierpnia br.

Niezależne media rosyjskie wymieniały wieś Cel pod Osipowiczami jako możliwą przyszłą bazę wagnerowców na Białorusi. W tej wsi znajdowała się kiedyś jednostka wojskowa, a w ostatnich miesiącach – jak wynika ze zdjęć satelitarnych – powstaje tam obóz polowy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy