Reklama

Świat

W. Zełenski: wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko

PAP
Dodano: 11.11.2023
Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Share
Udostępnij

Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. “Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko” – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.


“W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi RP i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna” – napisał Zełenski na platformie X (d. Twitter).

Podkreślił, że naród polski i ukraiński łączy wspólny cel i wartość: wolność. “Zawsze jak byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą i razem zwyciężaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwukrotnie silniejsi” – wskazał prezydent Ukrainy.

Jak zaznaczył, Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji. “Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek okazany wszystkim Ukraińcom, którym Polacy udzielili schronienia i otworzyli przed nimi swoje domy” – stwierdził Zełenski.

“Silne partnerstwo między naszymi narodami, na zawsze wolnymi, czyni nas i całą naszą Europę silniejszymi! Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem – w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii” – wskazał Zełenski.

“Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!” – dodał.

Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył Polakom także premier Ukrainy Denys Szmyhal. “Składam najszczersze życzenia Polsce i Narodowi Polskiemu z okazji Święta Niepodległości! Doceniamy Waszą solidarność z Ukrainą. Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie, która wsparła Ukraińców w najtrudniejszych czasach. Życzę Polsce pomyślności i dobrobytu!” – napisał Szmyhal.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy