Unijny system podatku od wartości dodanej będzie korzystniejszy dla przedsiębiorstw oraz bardziej odporny na oszustwa.
Komisja pozytywnie przyjmuje przedstawione przez Radę podejście ogólne do pakietu wniosków Komisji w sprawie podatku VAT w epoce cyfrowej.
W pakiecie tym Komisja z zainteresowaniem przyjmuje proces cyfryzacji i go propaguje. Pakiet ma sprawić, że unijny system podatku od wartości dodanej będzie korzystniejszy dla przedsiębiorstw oraz bardziej odporny na oszustwa.
Nowe przepisy są również pierwszym krokiem w reagowaniu na wyzwania wynikające z rozwoju gospodarki platformowej i mają pomóc wyrównać warunki działania między internetowymi a tradycyjnymi usługami krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i usługami przewozu osób.
W pakiecie przewidziano trzy środki:
- Nowy system wprowadza do celów VAT jednolitą sprawozdawczość cyfrową w czasie rzeczywistym opartą na elektrycznych fakturach za transakcje transgraniczne. Zapewni ona państwom członkowskim aktualne i wartościowe informacje potrzebne do skuteczniejszej walki z oszustwami związanymi z VAT. Fakturowanie elektroniczne przyspieszy ponadto transformację biznesową w epoce cyfrowej, ponieważ usprawni transakcje, zapewni zgodność z przepisami i bezpieczeństwo, umożliwi podejmowanie decyzji w oparciu o dane. Fakturowanie elektroniczne będzie można udoskonalać lub rozbudowywać odpowiednio do przyszłego wzrostu gospodarczego i innowacji.
- Co więcej, operatorzy platform działający w sektorach przewozu osób i krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych będą odpowiedzialni za pobieranie VAT i odprowadzanie go do organów podatkowych, w przypadku gdy nie robią tego sami usługodawcy. Opisywany środek przyczyni się do wyrównania warunków działania podmiotów świadczących usługi internetowe i tradycyjne, a także uprości życie osobom wynajmującym lokale mieszkalne i kierowcom, którzy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT.
- Inicjatywa ta w jeszcze większym stopniu ograniczy potrzebę wielokrotnej rejestracji do celów VAT w poszczególnych państwach członkowskich, gdyż rozszerzy zakres istniejącego już modelu „punktu kompleksowej obsługi ds. VAT” o przedsiębiorstwa oferujące możliwość zakupów przez internet.
Dalsze działania
Oczekuje się, że ministrowie finansów państw członkowskich przyjmą wniosek po ponownych konsultacjach z Parlamentem Europejskim.