Reklama

Świat

UE wycofuje się z traktatu energetycznego ze względu na obawy klimatyczne

Łukasz Osiński /PAP
Dodano: 30.05.2024
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Share
Udostępnij

Kraje Unii Europejskiej jednomyślnie zgodziły się w czwartek na wycofanie się UE z międzynarodowego traktatu energetycznego w związku z obawami, że chroni on inwestycje w paliwa kopalne i podważa wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Traktat Karty Energetycznej (ECT) z 1998 r. umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pozywanie rządów za politykę szkodzącą ich inwestycjom. W ostatnich latach niektóre firmy wykorzystały go do wszczęcia wielomiliardowych pozwów przeciwko środkom mającym na celu zamknięcie lub ograniczenie projektów dotyczących paliw kopalnych – podał Reuters.

„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna wszystkim obecnym przy stole za ciężką współpracę z zespołem prezydencji belgijskiej, aby przełamać impas w tej sprawie” – powiedziała belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten.

Bruksela zaproponowała wyjście UE z traktatu w zeszłym roku, gdy państwa członkowskie, w tym Dania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Polska, Hiszpania i Holandia, ogłosiły indywidualne plany wyjścia, przy czym większość z nich powołała się na obawy związane ze zmianą klimatu – przypomniała agencja.

UE uważa, że traktat nie jest już zgodny z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatycznych i ambicjami UE dotyczącymi transformacji energetycznej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy