Reklama

Świat

UE potępiła wykonanie w USA kary śmierci poprzez uduszenie azotem

PAP
Dodano: 27.01.2024
Fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON
Fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON
Share
Udostępnij

Unia Europejska potępiła w piątek wykonanie w USA egzekucji Kennetha Smitha, uśmierconego metodą niedotlenienia azotem, która została zastosowana po raz pierwszy w historii. Smith został skazany na karę śmierci za morderstwo, popełnione w 1988 roku.

“Unia Europejska głęboko ubolewa nad wykonaniem egzekucji Kennetha Eugene’a Smitha w stanie Alabama – napisano w komunikacie – UE zdecydowanie sprzeciwia się karze śmierci zawsze i w każdych okolicznościach. Jest to pogwałcenie prawa do życia i ostateczne zaprzeczenie godności człowieka. Kara śmierci nie działa odstraszająco na przestępczość i stanowi karę ostateczną, która sprawia, że ​​pomyłki sądowe są nieodwracalne”.

Jak zauważono, po raz pierwszy w USA przeprowadzono egzekucję poprzez zmuszenie więźnia do wdychania czystego azotu, pozbawiając go tlenu niezbędnego do utrzymania funkcji organizmu, co prowadziło do niedotlenienia i w konsekwencji do uduszenia. “Zdaniem ekspertów ten sposób egzekucji jest szczególnie okrutny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że więzień ten przeżył już nieudaną próbę egzekucji w listopadzie 2022 roku” – podkreśliła UE.

W komunikacie napisano, że UE w dalszym ciągu wzywa do powszechnego zniesienia kary śmierci. “W tym kontekście UE z zadowoleniem przyjmuje fakt, że 29 stanów USA albo zniosło karę śmierci, albo nałożyło moratorium na egzekucje. Jesteśmy jednak zaniepokojeni faktem, że w ubiegłym roku liczba egzekucji w USA wzrosła. Pomimo stałego, ogólnego spadku stosowania kary śmierci w USA od 2020 r., w pięciu stanach wykonano egzekucje na 24 osobach. Wzywamy państwa, które utrzymują karę śmierci, do wprowadzenia moratorium i dążenia do jej zniesienia, zgodnie ze światową tendencją” – zaapelowano.

Władze stanu Alabama określiły nową metodę jako prostszą alternatywę dla zastrzyków z trucizną. Nazwały procedurę “najbardziej bezbolesną i humanitarną metodą egzekucji”.

Przed egzekucją wniesiono wiele skarg prawnych przeciwko zastosowaniu niedotlenienia azotem. W środę Sąd Najwyższy USA orzekł, że Alabama ma konstytucyjne uprawnienia do przeprowadzenia egzekucji, a w czwartek zezwolił na jej wykonanie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy