Reklama

Świat

Tusk: odnawiamy konsultacje międzyrządowe z Ukrainą; o różnicach w interesach trzeba mówić otwarcie

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 22.01.2024
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Share
Udostępnij

Odnawiamy format konsultacji międzyrządowych, żeby unikać niepotrzebnych napięć czy konfliktów interesów – oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem w Kijowie. Uczciwa i otwarta rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda – ocenił.
Premier Tusk w poniedziałek składa wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się m.in. z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej polski premier dziękował Szmyhalowi za “poważną ocenę” sytuacji dotyczącej zboża i produktów rolnych. Zaznaczył, że w najbliższych dniach mają być oceniane istniejące wzorce, takie jak umowy Ukrainy z Rumunią czy Bułgarią.

“Jestem pewien, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie z korzyścią dla polskich rolników i producentów, i będzie z korzyścią i bezpieczne dla strony ukraińskiej” – ocenił.

Premier Tusk przyznał, że jeśli chodzi o współpracę energetyczną to przebiega ona “bez żadnych kontrowersji”. “Będziemy w to inwestować i naszą energię, nasze wspólne środki, i na pewno osiągniemy bardzo szybko efekty” – zapewnił.

Szef polskiego rządu mówił ponadto, że informacja, iż strona ukraińska jest zainteresowana obecnością polskich firm, “i to na zasadzie być może koncesji, jeśli chodzi o autostradę łączącą granicę polską w Krakowcu, aż do – w przyszłości – Równego, z obwodnicą Lwowa, to informacja bardzo ekscytująca”. Zaznaczył, że polscy inwestorzy mogliby być zaangażowani nie tylko w budowę autostrady, ale też w bycie współgospodarzem tego projektu.

Tusk poinformował również o odnowieniu formatu konsultacji międzyrządowych, żeby – jak mówił – “unikać niepotrzebnych napięć, czy konfliktów interesów”. “Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda” – podkreślił szef rządu.

“Serdecznie zapraszam panie premierze, drogi Denysie, ciebie i cały ukraiński rząd do Warszawy na pierwsze po długiej przerwie takie pełnowymiarowe konsultacje między rządami Rzeczpospolitej i Ukrainy” – dodał Tusk.

Jak wyjaśnił, jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, “to trzeba o nich uczciwie i otwarcie mówić”, a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Podczas wspólnego oświadczenia po spotkaniu z premierem Ukrainy, Tusk podkreślił, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie – nadszarpniętych w ostatnim czasie – stosunków z Kijowem. “Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać” – powiedział.

Premier akcentował, że w sprawie najważniejszej, jaką jest wojna Ukrainy z Rosją, Polska stoi murem za walczącą o niepodległość Ukrainą. “Ta sprawa nie podlega dyskusji – mamy jednolite zdanie” – zapewnił.

Tusk zaznaczył również, że jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, “to trzeba o tym uczciwie i otwarcie mówić”, a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Premier przekazał, że wśród tematów rozmowy z premierem Szmyhalem pojawiła się sprawa, która w ostatnich tygodniach budziła zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców wiele emocji. “Interesy polskich przewoźników i blokada na granicy była przedmiotem bardzo konkretnej rozmowy” – poinformował.

“Zawieszenie blokady po polskiej stronie i udrożnienie przejścia dla polskich przewoźników wracających z Ukrainy spowodowało, że sytuacja na granicy znacznie się ustabilizowała” – dodał.

Premier zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął informację o tym, że “przygotowane są już ustawy, które zrównają, jeżeli chodzi o standardy, europejskich, polskich przewoźników z ukraińskimi przewoźnikami”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy