Reklama

Świat

Sekretarz stanu USA: wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego są przekonani, że wspieranie Ukrainy leży w ich interesie

Artur Ciechanowicz/PAP
Dodano: 29.11.2023
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Share
Udostępnij

Wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie – powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.


“Nie usłyszałem nic, co wskazywałoby na zmęczenie czy chęć wycofywania się (ze wspierania Ukrainy). Wręcz przeciwnie – (widzę) determinację do kontynuowania (tych działań). Każdy sojusznik w NATO – w tym USA – zdaje sobie sprawę z tego, że to nie tylko kwestia robienia rzeczy właściwych, ale też własnego interesu” – zadeklarował Blinken na konferencji prasowej.

“Jeśli pozwolimy krajowi takiemu jak Rosja, by działał bezkarnie, zmieniał granice siłą, decydował i dyktował, jaka ma być przyszłość innego państwa; i jeśli to się będzie dziać bezkarnie, to mamy otwarty sezon łowiecki. Każdy potencjalny agresor, w każdym miejscu na świecie wyciągnąłby z tego wnioski dla siebie” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken poinformował także, że w najbliższych dniach, podczas wizyty w Izraelu, będzie sondował, czy tymczasowe zawieszenie broni pomiędzy Tel Awiwem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, które pozwoliło na uwolnienie części zakładników Hamasu, może zostać przedłużone. Jak podkreślił, dalsze przerwy w działaniach wojennych oznaczałyby wyjście na wolność większej liczby zakładników i dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

“To oczywiste, że tego chcemy. Myślę, że jest to również coś, czego chce Izrael” – podkreślił Blinken.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy