Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z Tuskiem: nasza wolność to również wasza wolność

Mikołaj Małecki, Jarosław Junko/PAP
Dodano: 22.01.2024
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Share
Udostępnij

Nasza wolność to również wasza wolność – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, dziękując za polskie wsparcie ukraińskiej obrony przed Rosją. Jak wskazał, rozmowy z Tuskiem dotyczyły m.in. wspólnych zakupów sprzętu i gwarancji bezpieczeństwa.


W poniedziałek premier Tusk przybył do Kijowa, gdzie spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Po spotkaniu z Tuskiem Zełenski podkreślił na konferencji prasowej, że Ukraina to pierwszy kraj, do którego z wizytą bilateralną udał się Tusk po objęciu urzędu polskiego premiera.

“Jesteśmy razem. Ukraińcy od pierwszych chwil pełnoskalowego wtargnięcia Rosji walczą o swoją niepodległość, o swój sposób życia i swoją wolność. Jesteśmy razem z wieloma innymi narodami, które nas wspierały i wspieramy. Polski naród i polskie państwo to jeden z naszych najbliższych sojuszników. Chciałbym bardzo podziękować premierowi Polski, przedstawicielowi narodu, który nas wspiera” – mówił Zełenski.

Jak podkreślił, walcząc o wolność Ukrainy, Ukraińcy walczą “również o wolność Polski”; przypomniał również o przypadającej 22 stycznia rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z 1863 r. “Jesteśmy tu razem, na wschodzie Europy; każdego dnia walczymy o wolność” – mówił prezydent Ukrainy, przypominając hasło “za wolność naszą i waszą”. “Nasza wolność jest również waszą wolnością. (…) Najważniejsze jest to, by zatrzymać tyranię rosyjską i nie pozwolić, by Rosja wpływała na europejskie narody” – powiedział.

Prezydent Ukrainy mówił, że rozmowy z premierem Tuskiem dotyczyły przede wszystkim wsparcia Ukrainy w obronie przed Rosją; dziękował za “niezmienne wsparcie”, pozwalające m.in. na zakupy sprzętu dla ukraińskiego wojska. “Rozmawialiśmy dzisiaj o możliwości dokonywania wspólnych zakupów uzbrojenia” – wskazał.

Rozmowy, jak mówił, dotyczyły także gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy zapowiedzianych przez państwa G7 i ew. porozumienia w tej sprawie między Ukrainą a Polską. “To może by bardzo ambitne, ale to to, czego potrzebuje nasz naród” – mówił Zełenski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy