Reklama

Świat

Prezydent Duda o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce: to pokazuje, jak okrutnie Rosjanie prowadzą wojnę

Karol Kostrzewa, Jakub Borowski/PAP
Dodano: 06.06.2023
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce pokazuje, jak bezwzględnie i okrutnie Rosjanie prowadzą wojnę, chcąc po prostu zniszczyć Ukrainę i jej przyszłość – powiedział we wtorek w Bratysławie, podczas szczytu Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, prezydent Andrzej Duda.


Prezydent powiedział, że spotkanie w Bratysławie stanowi przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w stolicy Litwy.

“To dzisiejsze spotkanie to było nasze ostateczne, można powiedzieć, przygotowanie do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. Przygotowanie bardzo dobre, wyjątkowe, właściwie najlepsze jakie mogło być, bowiem było z nami dzisiaj dwóch gospodarzy tego szczytu, z jednej strony gospodarz NATO, czyli sekretarz generalny Jens Stoltenberg (…), ale z drugiej strony gospodarz miejsca, czyli prezydent Litwy Gitanas Nauseda” – podkreślił polski prezydent.

Mówił, że podczas spotkania B9 przedyskutowane wszystkie najważniejsze kwestie: sytuacja w Europie Centralnej, wojna w Ukrainie, a także wsparcie i przyszłość Ukrainy, jeśli chodzi o jej aspiracje przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Mówiąc o bieżącej sytuacji na Ukrainie, polski prezydent nawiązał do wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce. “W tej chwili katastrofa przyrodnicza, ekologiczna dzieje się na Ukrainie dotykając setki tysięcy ludzi. To kolejna tragedia, do jakiej Rosjanie doprowadzili na Ukrainie, której straty i obciążenie dla Ukrainy na przyszłość jest dzisiaj w ogóle trudne do oszacowania” – mówił prezydent.

“To pokazuje jak bezwzględnie i okrutnie Rosjanie prowadzą tę wojnę, chcąc po prostu zniszczyć sąsiada Polski – Ukrainę, chcą zniszczyć ukraińskie społeczeństwo, chcąc zniszczyć także przyszłość tego kraju. Tym ważniejsza jest nasza wspólna postawa państw NATO, postawa także sąsiadów Ukrainy, aby wspierać ją i aby na to zniszczenie nie pozwolić, a także aby ci, którzy są sprawcami tego zniszczenia ponieśli konsekwencje zarówno finansowe w postaci odszkodowań, które Rosja będzie musiał wypłacić Ukrainie, jak również w postaci odpowiedzialności karnej bezpośrednich sprawców zbrodni na Ukrainie, mamy nadzieję przed specjalnie ustanowionym trybunałem” – powiedział Andrzej Duda.

Władze Ukrainy poinformowały we wtorek, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być “największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci”. Wszystkie służby ukraińskie postawione są w stan gotowości, trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zatopieniem. Jak na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy