Reklama

Świat

Ponad 150 tys. osób protestowało w Berlinie przeciwko prawicowemu ekstremizmowi

Berenika Lemańczyk/PAP
Dodano: 03.02.2024
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Share
Udostępnij

Znacznie więcej osób niż wcześniej zapowiadano zebrało się w Berlinie, aby zaprotestować przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji pojawiło się ponad 150 000 demonstrantów – miejsce zgromadzeń przed Reichstagiem było całkowicie zapełnione.


Organizatorzy mówią o około 300 tysiącach uczestników. Liczba zarejestrowanych uczestników wynosiła 100 tysięcy – informuje telewizja ARD.

Demonstranci na terenie przed budynkiem Reichstagu skandowali m.in. “Wszyscy razem przeciwko faszyzmowi”. Na transparentach można było przeczytać hasła takie jak “Nie ma miejsca na rasizm”. Wiele z przyśpiewek i plakatów było wymierzonych w partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) i jej przedstawicieli.

Manifestacja została zorganizowana przez sojusz organizacji pozarządowych, nie było wśród nich partii politycznych, ale wielu polityków wzięło udział w wiecu. Szefowa Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Saskia Esken i federalny minister zdrowia Karl Lauterbach pojawili się razem z plakatem z napisem: “Pokaż nazistom czerwoną kartkę”.

W ten weekend w całych Niemczech zarejestrowano dziesiątki demonstracji. Według policji, ponad 7000 osób utworzyło zwarty ludzki łańcuch wokół parlamentu Dolnej Saksonii w Hanowerze. Tysiące ludzi wyszło też na ulice Drezna.

Protesty zostały wywołane przez informacje portalu Correctiv o spotkaniu radykalnych prawicowców w Poczdamie 25 listopada, w którym uczestniczyli także politycy AfD oraz pojedynczy członkowie CDU i ultrakonserwatywnej WerteUnion (Unia Wartości).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy