Reklama

Świat

Polska i Ukraina powinny się porozumiewać, by Moskwa nie mogła wywoływać konfliktów

Źródło: awl/ mms/ PAP
Dodano: 16.02.2024
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
epa11067261 Ukrainian President Volodymyr Zelensky inspects a guard of honor during a welcoming ceremony in Vilnius, Lithuania, 10 January 2024. Zelensky has made an unannounced visit to Lithuania where is expected to meet with Lithuanian top officials to discuss support for Ukraine amid the Russian invasion as well as Ukrainian 'integration into the EU and NATO' and security, among other topics. The Ukrainian president announced on a social media post that he will also visit the other two Baltic states, Latvia and Estonia. EPA/TOMS KALNINS Dostawca: PAP/EPA.
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS epa11067261 Ukrainian President Volodymyr Zelensky inspects a guard of honor during a welcoming ceremony in Vilnius, Lithuania, 10 January 2024. Zelensky has made an unannounced visit to Lithuania where is expected to meet with Lithuanian top officials to discuss support for Ukraine amid the Russian invasion as well as Ukrainian 'integration into the EU and NATO' and security, among other topics. The Ukrainian president announced on a social media post that he will also visit the other two Baltic states, Latvia and Estonia. EPA/TOMS KALNINS Dostawca: PAP/EPA.
Share
Udostępnij

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że Kijów uznaje incydenty na granicy polsko-ukraińskiej za “naruszenie zasad solidarności”. Polacy i Ukraińcy powinni “zawsze się porozumiewać”, tak aby Rosja nie mogła wywoływać konfliktów wymierzonych w gospodarki obu krajów – apelował.

“To, co wydarzyło się i co dzieje się nadal w stosunku do naszych obywateli i do ładunków ukraińskich, uważamy za jawne naruszenie zasad solidarności. Ukraińskie zboże na asfalcie – to nie tylko parę dramatycznych kadrów, to dowód na to, jak niebezpieczne mogą stawać się emocje” – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zaapelował: “bez względu na wszystko powinniśmy bronić dobrego sąsiedztwa i solidarności, które zmieniają historię całej Europy na lepsze”.

“Powinniśmy razem z Polską określić nasz wspólny stosunek do importu zboża rosyjskiego i innych towarów z Rosji na terytorium krajów europejskich, tak aby obronić nasze społeczeństwa, a w szczególności rolników – ukraińskich i polskich” – dodał prezydent Ukrainy.

“Powinniśmy zawsze się ze sobą porozumiewać – Ukraińcy i Polacy – aby nasz wspólny wróg w Moskwie nie mógł wywoływać konfliktów na naszym pograniczu (wymierzonych) w gospodarkę, granice i suwerenność każdego z naszych krajów” – powiedział Zełenski. (https://t.me/s/V_Zelenskiy_official/9502)

Wspomniał, że polecił szefowi rządu Ukrainy Denysowi Szmyhalowi, by pilnie przeprowadził rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Szmyhal poinformował wcześniej w czwartek, że taka rozmowa się odbyła, a głównym tematem była sytuacja na granicy.

W minioną niedzielę uczestnicy protestu rolniczego w okolicach przejścia granicznego w Dorohusku wysypali część zboża z trzech ciężarówek jadących z Ukrainy. Incydent został skrytykowany przez władze Ukrainy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy