Reklama

Świat

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie propozycji „stop-the clock”

Źródło: Ministerstwo Finansów
Dodano: 08.04.2025
Foto: Ministerstwo Finansów
Foto: Ministerstwo Finansów
Share
Udostępnij
  • Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie przesunięcia dat wejścia w życie nowych przepisów UE, które dotyczą wymogów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz należytej staranności.
  • 26 marca 2025 r. przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, na poziomie komitetu Coreper, zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady UE w sprawie tzw. propozycji „stop-the-clock”.
  • 3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem bez zmian propozycji „stop-the-clock”.
  • Projekt dyrektywy „stop-the-clock” przewiduje m.in. odroczenie daty rozpoczęcia stosowania wymogów dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla drugiej i trzeciej fali jednostek.

Tzw. „stop-the-clock” przewiduje:

  • odroczenie o 2 lata wymogów sprawozdawczych dla spółek obecnie objętych zakresem CSRD, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 r. lub za 2026 r. Oznacza to, że spółki zaraportowałyby po raz pierwszy odpowiednio za 2027 r. i 2028 r. To rozwiązanie wydłuży czas przedsiębiorstwom na przygotowanie się do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
  • w zakresie dyrektywy CSDDD, przesunięcie terminu transpozycji o 1 rok, jak również przesunięcie jej stosowania o 1 rok dla pierwszej grupy spółek objętych zakresem tej dyrektywy.

Aby wejść w życie, propozycja „stop-the-clock” wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej i publikacji.

Oprócz projektu dyrektywy opóźniającego stosowanie przepisów dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz należytej staranności, zatwierdzonego przez Parlament, pakiet Omnibus I, przedstawiony przez Komisję Europejską 26 lutego 2025 roku, zawiera również projekt dyrektywy zawierający zmiany merytoryczne wymogów dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz należytej staranności, nad którym prace rozpoczną się w parlamentarnej Komisji Prawnej.

Ambicją polskiej prezydencji było przyjęcie jak najszybszego tempa prac, dzięki czemu zaledwie w ciągu miesiąca od publikacji projektu przez Komisję Europejską udało się uzgodnić wspólne stanowisko państw członkowskich w odniesieniu do „stop-the-clock”, a Parlament Europejski przegłosował ten projekt. 

Ministerstwo Finansów, w którego właściwości znajduje się dyrektywa CSRD, aktywnie uczestniczyło w pracach na poziomie unijnym w celu szybkiego przyjęcia propozycji „stop-the-clock”. Temat uproszczeń jest także przedmiotem dyskusji na każdym posiedzeniu Rady ECOFIN.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy