Reklama

Świat

Moody’s informuje o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu Polski

Ministerstwo finansów
Dodano: 23.03.2025
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
Share
Udostępnij
  • 21 marca 2025 r. agencja ratingowa Moody’s  opublikowała komunikat prasowy, w którym poinformowała o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu. 
  • Rating Polski znajduje się na poziomie A2/P1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań. Perspektywa ratingu na poziomie stabilnym. 

Agencja Moody’s w komunikacie prasowym, jako uzasadnienie dla ratingu Polski, wskazuje na silną dynamikę polskiej gospodarki i poprawę relacji z Unią Europejską. Agencja prognozuje wzrost PKB na poziomie 4% w 2025 r. po wzroście 2,9% w 2024 r. oraz wskazuje na mniejszą złożoność polskiej gospodarki w porównaniu do państw o podobnym ratingu i silne ramy instytucjonalne. Deficyt budżetowy prawdopodobnie zmniejszy się z 6,1% PKB w 2024 r. do 5,8% PKB w 2025 r. uwzględniając dalszy wzrost wydatków . Agencja spodziewa się stopniowej konsolidacji fiskalnej od 2026 r. i stabilizacji zadłużenia na poziomie około 60% PKB do 2030 r. na obronę i przyczyni się do stopniowego wzrostu zadłużenia do poziomu 57% PKB w 2025 r. Ponadto, podwyższona podatność Polski na ryzyko zdarzeń geopolitycznych jest łagodzona przez gwarancje bezpieczeństwa NATO. Rating uwzględnia wyzwania demograficzne Polski w średnim i długim terminie.

Perspektywy ratingu

Ocena ratingowa mogłaby zostać podwyższona w przypadku poprawy bezpieczeństwa regionalnego i istotnie niższego ryzyka geopolitycznego. Co więcej, pozytywne dla ratingu wydarzenia obejmują przywrócenie pełnej niezależności sądownictwa, a także wdrożenie innych inicjatyw politycznych wspierających wyniki gospodarcze i fiskalne. Ponadto, sytuacja, gdyby oczekiwane osłabienie wskaźników zadłużenia Polski okazało się mniej wyraźne, a wzmożone wysiłki na rzecz konsolidacji budżetowej doprowadziły do ustabilizowania się poziomu zadłużenia znacznie poniżej 60% PKB, ostatecznie odbudowując bilans sektora publicznego sprzed pandemii, byłaby pozytywnym czynnikiem do podniesienia ratingu.

Może cię zainteresować

Reklama

Presja na obniżenie ratingu pojawiłaby się w scenariuszu pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa regionalnego, w tym konkretnych sygnałów wycofania wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. Istotnie szybsze pogorszenie się wskaźników zadłużenia również byłyby negatywne dla oceny ratingowej, tak samo jak ponowne pogorszenie się sytuacji w zakresie praworządności, przekładające się w sposób negatywny na prowadzenia biznesu w Polsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy