Reklama

Świat

KE: jeśli Rosja przestanie łamać międzynarodowe zasady, nie będzie potrzeby stosowania wobec niej sankcji

Łukasz Osiński /PAP
Dodano: 23.05.2024
Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KR
Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KR
Share
Udostępnij

Jeśli Rosja zaprzestania łamania Karty Narodów Zjednoczonych i międzynarodowych zasad, to wtedy nie będzie potrzeby stosowania wobec niej sankcji – poinformował PAP rzecznik KE Peter Stano pytany o słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ o odwecie za unijny plan wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie.

“Rosja narusza prawo i zasady międzynarodowe w każdym możliwym obszarze, agresją na Ukrainę, tworząc arbitralny i wrogi klimat biznesowy wobec inwestorów zagranicznych, zachowując się jako nieprzewidywalny aktor w dziedzinie sądownictwa i gospodarki” – powiedział PAP Stano.

Dodał, że Kreml musi skończyć z takim postępowaniem. “Wzywamy Rosję do zaprzestania łamania Karty Narodów Zjednoczonych, jej własnych zobowiązań i zasad międzynarodowych, a wtedy nie będzie potrzeby stosowania sankcji i środków ograniczających. Przypomnijmy, że UE stale dokonuje przeglądu swoich środków wobec Rosji i gotowa je zaostrzyć w przypadku nowej eskalacji jej nielegalnych zachowań” – powiedział rzecznik.

Jak podał Reuters, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że Unia Europejska odczuje „pełny wymiar” rosyjskiego odwetu w związku z jej planem wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie.

Kraje UE we wtorek formalnie przyjęły plan wykorzystania zysków z zamrożonych w UE aktywów rosyjskiego banku centralnego na obronę Ukrainy.

Rosja skrytykowała te działania, uważając je za nielegalne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy