Reklama

Świat

Kanclerz Scholz obiecał prezydentowi Zełenskiemu dalsze wsparcie dla Ukrainy

Berenika Lemańczyk / PAP
Dodano: 21.09.2023
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Share
Udostępnij

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas spotkania w Nowym Jorku ponownie obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wsparcie w wojnie obronnej przeciwko Rosji. Obaj politycy, którzy uczestniczą w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostali także uhonorowani nagrodą za zasługi dla współpracy międzynarodowej.

Rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit poinformował po 30-minutowej rozmowie obu przywódców, że Zełenski podziękował kanclerzowi za pomoc wojskową, zwłaszcza za dostawy systemów artylerii i obrony powietrznej – pisze agencja dpa.

Według Hebestreita, Scholz obiecał również Zełenskiemu pomoc dla ludności ukraińskiej podczas najbliższej zimy. Obaj przywódcy zaplanowali też kolejną konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy na 11 czerwca 2024 r. Wspólnie wezwali do wznowienia umowy zbożowej, zerwanej przez Rosję, w celu poprawy globalnej sytuacji żywnościowej.

Agencja dpa poinformowała również, że Scholz i Zełenski zostali uhonorowani nagrodą Global Citizen za zasługi dla współpracy międzynarodowej, przyznaną im przez Atlantic Council. Politycy odebrali nagrodę podczas uroczystej kolacji w Nowym Jorku.

Scholz powiedział, że jest zaszczycony otrzymaniem nagrody wraz z Zełenskim. Prezydent Ukrainy zadedykował nagrodę żołnierzom walczącym przeciwko rosyjskim najeźdźcom oraz dzieciom i kobietom zabitym przez “rosyjskich terrorystów”. Ale zadedykował ją również wszystkim “odważnym państwom, które są po naszej stronie i nas wspierają”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy