Reklama

Świat

Kanclerz Scholz i premier Tusk rozmawiali telefonicznie o nielegalnej migracji

Z Monachium Iwona Weidmann (PAP)
Dodano: 14.09.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 02.07.2024. Premier Donad Tusk (P) oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz (L) po zakończeniu konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 2 bm. Premier RP i kanclerz Niemiec przewodniczyli pierwszym od 2018 r. polsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym. (jm) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 02.07.2024. Premier Donad Tusk (P) oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz (L) po zakończeniu konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 2 bm. Premier RP i kanclerz Niemiec przewodniczyli pierwszym od 2018 r. polsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym. (jm) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej, że do zwalczania nielegalnej migracji potrzeba ścisłej współpracy między europejskimi partnerami oraz wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Europy – poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu.

Niemiecka agencja dpa podała, że po skrytykowaniu przez polskiego premiera wprowadzenia tymczasowych kontroli na niemieckich granicach szefowie rządów Polski i Niemiec odbyli w piątek rozmowę telefoniczną. Według rzecznika rządu federalnego Steffena Hebstreita, Scholz i Tusk zgodzili się, że wyzwania związane z nielegalną migracją i przemytem można pokonać tylko razem, a ścisła współpraca między europejskimi partnerami jest niezbędna.

Szefowie rządów uzgodnili także zwiększenie ochrony zewnętrznych granic Europy, szczególnie w obliczu „cynicznej instrumentalizacji migrantów przez Białoruś” – przekazał niemiecki rzecznik.

Według portalu tagesschau kanclerz Niemiec planuje rozmowy z szefami rządów innych państw UE.

W poniedziałek szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser zapowiedziała, że od 16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych kraju. Kontrole mają obowiązywać przez co najmniej pół roku. Decyzję Niemiec we wtorek skrytykował Donald Tusk. Jego zdaniem decyzja władz Niemiec o przywróceniu kontroli to “de facto zawieszenie (funkcjonowania) strefy Schengen na dużą skalę”. Zapowiedział też, że Polska zwróci się do innych państw, których dotyczy decyzja Berlina, o pilne konsultacje w sprawie działania na forum europejskim.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy