Reklama

Świat

Izraelskie władze: Hamas wciąż więzi 137 zakładników, w tym kobiety, osoby starsze i dzieci

PAP
Dodano: 01.12.2023
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Share
Udostępnij

Władze izraelskie oceniają, że palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przetrzymuje w Strefie Gazy 137 zakładników: 117 mężczyzn i 20 kobiet; w grupie tej są dwie osoby niepełnoletnie i 10 w wieku powyżej 75 lat – poinformowała w piątek kancelaria premiera Benjamina Netanjahu.


Spośród 137 zakładników 126 osób to Izraelczycy, a 11 – cudzoziemcy – głosi cytowany przez CNN komunikat. Wśród cudzoziemców jest ośmiu obywateli Tajlandii, po jednej osobie z Nepalu i Tanzanii, a także jedna osoba mająca paszporty dwóch krajów: Francji i Meksyku.

Siedem osób uznano za zaginione. Armia izraelska zlokalizowała szczątki dwóch zakładników, którzy zostali zabici – podano w oświadczeniu.

Kancelaria Netanjahu przekazała też dane dotyczące zakładników, którzy zostali dotąd uwolnieni. Ogółem Hamas uwolnił 110 osób: 86 Izraelczyków i 24 cudzoziemców.

Spośród 86 Izraelczyków 80 zostało uwolnionych na mocy rozejmu z Hamasem, który trwał przez siedem dni, od piątku, 24 listopada. Rozejm ten wygasł w piątek rano.

Jeśli chodzi o pozostałych sześciu zakładników będących obywatelami Izraela, to cztery osoby zostały uwolnione jeszcze przed wejściem w życie rozejmu. Jedna osoba z podwójnym obywatelstwem izraelskim i rosyjskim odzyskała wolność dzięki zabiegom Moskwy. Ponadto armia izraelska zdołała odbić z niewoli Hamasu jednego ze swych żołnierzy.

Armia izraelska poinformowała w piątek, że wznowiła działania zbrojne w Strefie Gazy, ponieważ Hamas naruszył rozejm, wystrzelił rakiety w kierunku Izraela i nie przedstawił do godz. 7. rano czasu lokalnego (godz. 6. w Polsce) listy zakładników, którzy mieliby być zwolnieni w piątek. Zakładnicy, uprowadzeni do Strefy Gazy podczas ataku Hamasu na Izrael z 7 października, byli podczas rozejmu uwalniani w zamian za więźniów palestyńskich, których Izrael wypuszczał z więzień. Na wolność wyszło podczas rozejmu 240 więźniów.

Jak zwraca uwagę BBC, rozejm przewidywał oswobodzenie – przez obie strony – wyłącznie kobiet, dzieci i nastolatków. Większość spośród 137 osób, które wciąż są jeńcami Hamasu, to mężczyźni i wojskowi izraelscy. Zdaniem BBC wskazuje to, że Hamas nie będzie chciał uwolnić ich na tych samych warunkach, jakie przewidywał pierwszy rozejm.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy