Reklama

Świat

Francja: prezyden Macron i papież Franciszek omówili m.in. kwestie migracji i ustawy o końcu życia

Katarzyna Stańko / PAP
Dodano: 23.09.2023
Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
Share
Udostępnij

Papież Franciszek i prezydent Emmanuel Macron omówili w sobotę podczas półgodzinnego spotkania w Marsylii kwestie migracji i procedowanej we Francji tzw. ustawy o końcu życia, a także sytuację międzynarodową, szczególnie na Ukrainie, w Afryce, Górskim Karabachu, Argentynie, jak również temat ekologii – poinformował Pałac Elizejski.

Spotkanie papieża Franciszka i prezydenta Macrona było „dynamicznym tête-à-tête” i charakteryzowało się „bardzo swobodną” wymianą zdań – stwierdziło otoczenia prezydenta w rozmowie z dziennikarzami.

“Choć zwierzchnik Kościoła katolickiego potępił w piątek +obojętność+ europejskich przywódców politycznych, Francja nie ma się czego wstydzić, jest krajem gościnności i integracji” – stwierdził Pałac Elizejski.

W sprawie imigracji prezydent przypomniał, że „Francja wita i integruje” oraz wskazał, że „Francja zajmie się sytuacją na Lampedusie”. „Ojciec Święty jest bardzo wrażliwy na to, co może zrobić Francja” – zapewniło dziennikarzy otoczenie Macrona.

Prezydent mówił także o „prawdziwym wspólnym pragnieniu walki” z przemytnikami i “zapewnienia humanitarnych rozwiązań”.

Jeśli chodzi o kwestię “ustawy o końcu życia”, szef państwa „nie wdawał się w szczegóły, ani w treść tekstu ustawy”, która jest procedowana we Francji. Projekt ustawy może ostatecznie zawierać nawet „aktywną pomoc w umieraniu”.

W sobotę papież Franciszek, przeciwny wszelkim formom eutanazji, przestrzegał przed „fałszywie godną perspektywą słodkiej śmierci, w rzeczywistości bardziej słonej niż wody morskie”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy