Reklama

Świat

Duda: dzięki polskiej pomocy mniej zgonów na tanzańskich oddziałach ratunkowych

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 09.02.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

“Polska wspiera ratowanie życia; w wyniku programu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej spadła liczba zgonów na tanzańskich oddziałach ratunkowych” – mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedził centrum szkoleniowe w szpitalu Aga Khan w Dar-es-Salaam.


“Dzięki polskiemu rządowi, dzięki polskiej pomocy rozwojowej, a przede wszystkim dzięki fundacji PCPM realizowany jest program ratujący życie w szerokim tego słowa znaczeniu: program szkolenia personelu oddziałów centrów ratunkowych, medycznych, tutaj w Tanzanii” – mówił Andrzej Duda. “Dzisiaj Polska wspiera ratowanie życia, dzisiaj Polska szkoli po to, by skutecznie życie było chronione” – dodał.

Wskazywał, że szkolenia realizowane od 2022 r. przyniosły efekty, czyli spadek liczby zgonów na oddziałach ratunkowych, na których pracuje personel medyczny przeszkolony przez Polaków. Jak dodał, w ramach programu zakupiono też wyposażenie medyczne na najwyższym światowym poziomie.

Koordynatorka projektu z PCPM Ola Mizerska zwracała uwagę, że w Tanzanii medycyna ratunkowa jako oddzielna dziedzina medyczna dopiero się tworzy: w kilkudziesięciomilionowym kraju jest dopiero kilkudziesięciu lekarzy medycyny ratunkowej. Jak mówiła, do tej pory przeszkolono 140 instruktorów i 930 pracowników szpitali.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera sektor medycyny ratunkowej w regionie Dar-es-Salaam – największego miasta Tanzanii. PCPM doposaża sprzętem system ratownictwa medycznego i prowadzi szkolenia, które poprawiają skuteczność działań ratowników.

Według danych WHO co roku w wypadkach drogowych w Tanzanii ginie ponad 18 tys. osób, co odpowiada za 6 proc. wszystkich zgonów w tym kraju.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy