Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan złożył w środę niezapowiadaną wizytę w Kijowie i spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas konferencji prasowej obiecał, że Kongres uchwali pakiet pomocowy dla Ukrainy, choć nie był w stanie określić, kiedy to się stanie.
Jak podał w komunikacie Biały Dom, prezydencki doradca spotkał się w środę z Zełenskim, szefem jego gabinetu Andrijem Jermakiem i innymi ukraińskimi oficjelami by “potwierdzić niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz Ukrainy.
“Sullivan omówił trwające wysiłki wraz z sojusznikami i partnerami, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej agresję i by ograniczyć gospodarcze skutki wojny Rosji dla Ukrainy i całego świata” – napisano. Przedstawiciel USA miał poruszyć też temat walki z korupcją i innych reform koniecznych dla dalszej integracji Ukrainy z NATO i UE.
Walka z korupcją i reformy konieczna do integracji Ukrainy z NATO i UE
Podczas konferencji prasowej po swoich spotkaniach, Sullivan nie ogłosił żadnych nowych kroków, lecz zapewnił, że Kongres przyjmie pakiet pomocowy dla Ukrainy, nad którym pracuje od wielu miesięcy.
“Będziemy mieli mocne ponadpartyjne głosowanie w Kongresie. Damy wam te pieniądze tak, jak powinniśmy, więc nie sądzę, by była potrzeba rozmawiać dziś o planie B” – powiedział, cytowany przez Politico. Przyznał, że Kongres zbyt długo zwleka z przyjęciem pakietu, zawierającego 60 mld dolarów środków na wsparcie Ukrainy, lecz nie potrafił przewidzieć, kiedy ustawa zostanie przyjęta.
W środę spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson oznajmił, że w Izbie rozważane są różne opcje wsparcia Ukrainy, w tym za pomocą konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i pożyczek. Zapowiedział, że Izba zajmie się tym po uchwaleniu budżetu, co ma się stać do piątku. Zaraz potem Kongres udaje się jednak na dwutygodniową świąteczną przerwę.
Jak zauważył w środę prezes klubu Demokratów w Izbie Pete Aguilar, sugerowane przez Johnsona rozwiązanie w praktyce dodatkowo tylko opóźniłoby uchwalenie wsparcia dla Ukrainy, bo taką ustawą musiałby się zająć Senat, zaś sprawa wykorzystania rosyjskich aktywów jest prawnie skomplikowana. Zaznaczył, że najszybszym sposobem byłoby poddanie pod głosowanie wersji ustawy przegłosowanej już w lutym przez Senat.
Nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy już jest w drodze
Sullivan zaznaczył w Kijowie, że ogłoszony przez prezydenta Bidena podczas wizyty polskich przywódców nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy już jest w drodze do kraju. Odmówił jednak potwierdzenia, że Ukraina otrzyma – jak wynikało z doniesień mediów – pociski balistyczne ATACMS o pełnym zasięgu 300 km. Dotychczas USA wysłały jedynie niewielką liczbę rakiet tego typu o krótszym zasięgu, do 160 km.
“Kiedy będziemy mieli coś, czym będę mógł się podzielić, z pewnością to zrobimy, ale powiem, że mieliśmy bardzo konstruktywne dyskusje na temat naszego wsparcia wojskowego i naszych zdolności” – powiedział doradca Bidena.
Szef gabinetu Zełenskiego Andrij Jermak oznajmił na platformie X, że rozmowy z wysłannikiem prezydenta USA dotyczyły też m.in. przygotowań do szczytu NATO w Waszyngtonie i światowego szczytu pokojowego, organizowanego w Szwajcarii.
“Zawsze omawiamy bardzo konkretne sprawy w imieniu naszych prezydentów. I wiele rzeczy w naszych rozmowach pomaga w podejmowaniu odpowiednich decyzji. Będziemy nadal to robić, a dzisiejsze spotkanie było bardzo pożyteczne, by porównać nasze notatki” – napisał doradca Zełenskiego.
Czytaj także: Ukraina: Szef Pentagonu: Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść