Reklama

Świat

Czechy wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją

Piotr Górecki / PAP
Dodano: 03.10.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

W związku ze wzrostem liczby migrantów na granicy ze Słowacją, Czechy od północy w środę wprowadzają tam wyrywkowe kontrole – poinformował we wtorek premier Czech Petr Fiala. Działania są koordynowane z Polską – przekazał w sieci społecznościowej.

Kontrole mają potrwać do 13 października, a ewentualne przedłużenie będzie zależało od bieżącej sytuacji. Rok temu, z powodu napływu migrantów, Republika Czeska wprowadziła stałe kontrole graniczne na granicy czesko-słowackiej. Trwały od końca września 2022 do początku lutego 2023 r.

“Liczba nielegalnych migrantów wjeżdżających do UE zaczyna ponownie rosnąć. Nie lekceważymy tego i szybko reagujemy na tę sytuację. Dzięki kontrolom będziemy w stanie lepiej zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” – napisał premier Fiala. „Dzięki kontrolom będziemy w stanie jeszcze lepiej zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli. W szczególności aktywnie zwalczamy przemytników i handlarzy ludzkim nieszczęściem” – oświadczył Fiala.

Według ministra spraw wewnętrznych Czech Vita Rakuszana kontrole mają być przeprowadzane na całej długości granicy ze Słowacją. Rakuszan podał w sieci społecznościowej, że czeskie władze są w kontakcie ze słowackimi, austriackimi i niemieckimi sąsiadami. Resort spraw wewnętrznych w komunikacie prasowym poinformował, że kontrole będą przeprowadzane losowo wzdłuż całej granicy.

“Należy pamiętać, że obywatele do przekroczenia granicę potrzebują ważnego paszportu lub dowodu osobistego”. Ponieważ kontrole mogą dotyczyć każdej osoby, MSW zaapelowało, aby w pobliżu granicy mieć przy sobie ważne dokumenty.

MSW zapewnia, że policja graniczna zagwarantuje kontrolę własnymi siłami, przewidziana jest również współpraca z organami celnymi. Funkcjonariusze policji skupią się głównie na przejściach drogowych i kolejowych, ale kontrole mogą dotyczyć również pieszych i rowerzystów.

Między Republiką Czeską a Słowacją było 27 przejść granicznych, które przestały funkcjonować z chwilą przyjęcia Czech i Słowacji do Strefy Schengen. 17 – to przejścia drogowe, 7 – na kolei. Są także trzy przeprawy rzeczne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy