Reklama

Świat

Biden: jeśli Putin zajmie Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej

PAP
Dodano: 06.12.2023
Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Share
Udostępnij

Prezydent USA Joe Biden, który naciska na Kongres, by przyjął jego wniosek o zwiększenia środków przeznaczonych na pomoc dla Kijowa ostrzegł w środę, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zajmie Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej.

Prezydent zapowiedział, że będzie zabiegał o kompromis z Republikanami w Izbie Reprezentantów, którzy domagają się dodatkowych funduszy na zabezpieczenie południowej granicy Stanów Zjednoczonych, by uzyskać ich akceptację dla zwiększenia pakietu pomocowego dla Kijowa.

Niezdolność Waszyngtonu do dostarczenia Ukrainie dodatkowej pomocy działa na korzyść Putina – podkreślił Biden, odnosząc się do stanowiska republikańskich kongresmenów, którzy odrzucili jak dotąd propozycje porozumienia w sprawie tej pomocy.

„Cały świat przygląda się temu, co zrobią Stany Zjednoczone w ramach pomocy Ukrainie” – dodał prezydent. Podkreślił, że nie wiadomo, co zrobią inne państwa na rzecz Ukrainy, jeśli USA nie staną na wysokości zadania. Wsparcie finansowe dla Kijowa “nie może już czekać”, a porażka wniosku w tej sprawie w głosowaniu w Izbie Reprezentantów byłaby “najlepszym prezentem dla Putina” – oznajmił prezydent.

“Wzywam Kongres, by stanął po stronie wolności” – zaapelował Biden przed kolejnym głosowaniem w Izbie Reprezentantów w sprawie środków dla Ukrainy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy