Reklama

Świat

Agencja Bloomberg: Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

PAP
Dodano: 01.06.2023
Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
Share
Udostępnij

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił Zbrojnych Ukrainy – podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

W grudniu ministerstwo obrony USA ujawniło, że będzie dostarczać Ukrainie “terminale oraz usługi” gwarantujące jej dostęp do komunikacji satelitarnej – pisze Bloomberg.

“Będziemy nadal współpracować z szeregiem globalnych partnerów, aby sprawić, że Ukraina posiada dostęp do odpornej (na ataki) komunikacji satelitarnej. (…) Łączność satelitarna stanowi ważny element ogólnej sieci komunikacyjnej Ukrainy” – głosi komunikat amerykańskiego resortu obrony.

Pentagon zastrzega jednak, że ze względu na “bezpieczeństwo operacyjne oraz z uwagi na krytyczne znaczenie tych systemów” nie dostarczy żadnych dodatkowych informacji na ten temat.

Bloomberg przypomina, że amerykańscy dowódcy wojskowi bardzo chwalili terminale Starlink za rolę, jaką odegrały na Ukrainie tuż po inwazji Rosjan, utrzymując łączność dla ukraińskich sił zbrojnych oraz tamtejszej ludności cywilnej.

Musk podarował Ukrainie terminale Starlink wkrótce po rosyjskiej agresji. O ich dostawę zwrócił się na Twitterze do miliardera wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, który w już drugim dniu inwazji poinformował, że trwają ataki na infrastrukturę cyfrową kraju.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy