Reklama

Świat

Szef MSZ Serbii: nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

PAP
Dodano: 27.05.2023
74574_45419848_45419801
Share
Udostępnij
Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz – powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.
"W każdym wypadku będziemy bronić naszego narodu; mamy nadzieję, że do konieczności przeprowadzenia interwencji nie dojdzie" – oświadczył Daczić, dodając, że obecna sytuacja w Kosowie "jest jedną z najbardziej niebezpiecznych".
 
Minister obrony Serbii Milosz Vuczević ocenił, że sytuacja w byłej serbskiej prowincji "stała się dramatyczna, gdy albańscy politycy przejęli władzę nad czterema (zamieszkałymi w większości przez Serbów) gminami na północy Kosowa". "To nowy atak terrorystyczny przeprowadzony przez reżim Albina Kurtiego (premiera Kosowa – PAP)" – dodał serbski polityk.
 
Najważniejsza serbska partia w Kosowie, Serbska Lista, wezwała prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia do zawieszenia dialogu z władzami w Prisztinie dopóki wszyscy funkcjonariusze służb bezpieczeństwa Kosowa nie wycofają się z północy państwa i budynków władz lokalnych.
 
W piątek kosowska policja eskortowała do siedzib władz lokalnych trzech nowych burmistrzów miast z serbską większością, którzy zostali wybrani w wyborach zbojkotowanych przez Serbów. Objęciu stanowisk przeciwstawili się lokalni mieszkańcy. Doszło do starć z kosowską policją, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i bomb hukowych, spłonęło kilka samochodów, w tym radiowozy.
 
W sobotę sytuacja na północy Kosowa jest spokojna – poinformowali dziennikarze Radia Wolna Europa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy