Reklama

Świat

Prezydent Zełenski w Komitecie Regionów: Ukraina i Unia Europejska są zjednoczone poprzez zasady kierujące życiem społecznym

Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 25.05.2023
74434_25m5
Share
Udostępnij

Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy, wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami – mówił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo odtworzonym podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

“Przede wszystkim chciałbym podziękować za to, że w walce o wolną przyszłość Ukrainy i całej naszej Europy, bronimy się razem. Od wielu pokoleń Europejczycy marzyli o zjednoczeniu naszego kontynentu – o takim (zjednoczeniu), jakie ma miejsce dzisiaj, w obronie naszych podstawowych wartości” – mówił Zełenski.

“Teraz Europa jest zjednoczona. I to nie tylko formalnie czy instytucjonalnie, nie tylko w deklaracjach i nadziejach, ale poprzez realne działania, które ratują naszych ludzi i nasze narody przed rosyjskim rewanżyzmem, który zagraża nie tylko naszemu krajowi, ale całemu europejskiemu stylowi życia” – dodał.

“Teraz jesteśmy też zjednoczeni poprzez sposób życia. Jak nigdy przedtem. Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy, wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami” – podkreślił ukraiński prezydent.

Wymieniając te zasady, wskazał na demokrację i szacunek dla jednostki; równość między ludźmi i społecznościami; szacunek dla innych i siłę w zjednoczonej różnorodności.

“To wszystko jest naszą Europą, to my, i to wszystko nie jest respektowane przez naszego wspólnego wroga. Musimy o tym pamiętać. Walczymy teraz nie tylko o przyszłość naszego kraju, nie tylko o przyszłość wschodniej flanki Europy, ale o przyszłość całej Europy, jaką znamy dzisiaj” – zaznaczył Zełenski.

“Kiedy zarówno Komitet Regionów, jak i wasze miasta i społeczności bezpośrednio współpracują z Ukrainą, z naszymi miastami i społecznościami, oznacza to nie tylko wzmocnienie obu stron, ale także samej Europy” – ocenił.

Informując o wdrożeniu reformy decentralizacyjnej na Ukrainie, Zełenski podkreślił, że skupiono się w niej na europejskich praktykach zarządzania i zasadzie pomocniczości między centrum a społecznościami.

“Obecnie system rządów na Ukrainie – nawet w warunkach wojennych – odpowiada europejskiemu systemowi demokratycznemu. Mogą istnieć różne podejścia krajowe, określone systemy rządów w określonym kraju, ale główną niezbędną zasadą jest szacunek dla regionów, szacunek dla społeczności. (…) Jestem pewien, że wkrótce to zaowocuje przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej” – powiedział prezydent Ukrainy.

Dodał też, że w jego kraju została powołana do życia nowa instytucja – Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych, której zadaniem jest ułatwienie interakcji i koordynacji między rządem centralnym a władzą lokalną.

“Oczywiście, Kongres musi również odgrywać fundamentalną rolę w wysiłkach na rzecz odbudowy. Zapraszam do współpracy na wszystkich poziomach” – wezwał Wołodymyr Zełenski.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym i opiniodawczym UE. Gromadzi przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych Unii.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy