Reklama

Świat

W. Brytania: prezydent Duda dziękuje Polonii za podtrzymywanie polskości i zachęca do powrotu do kraju

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 24.05.2023
74367_24m2
Share
Udostępnij
Prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu we wtorek wieczorem z przedstawicielami brytyjskiej Polonii podziękował za kultywowanie polskości, ale też zachęcał ich do powrotu do kraju, którego gospodarka – jak podkreślił – dynamicznie się rozwija.

Szef państwa, który składa dwudniową wizytę roboczą w Wielkiej Brytanii, po wystąpieniu na Londyńskiej Konferencji na temat Obronności udał się do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie na spotkanie z brytyjską Polonią.

Zwrócił uwagę, że jest pierwszym prezydentem odrodzonej Polski, który odwiedza tę instytucję i przypomniał, że jej powstanie było oddolną inicjatywą Polaków, którzy po II wojnie światowej nie mogli, bądź nie chcieli wracać do PRL. Wyraził zadowolenie, że także teraz, w innych już okolicznościach, POSK pozostaje centrum życia społecznego mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków.

"Dziękuję wszystkim państwu za to, że kultywujecie polskość, za to, że uczycie dzieci polskiego, za to, że uczycie polskiej historii, za to, że kultywujecie polskie zwyczaje i tradycje" – mówił Duda. "Robicie państwo dużą rzecz dla Rzeczypospolitej Polskiej. Może to bardzo pompatycznie brzmi, ale to jest naprawdę działanie dla dobra Rzeczypospolitej" – dodał. Podkreślił, że nawet jeśli część z tych dzieci nie wróci na stałe do Polski, nawet jeśli będzie ją tylko odwiedzać raz na kilka lat, to ważne jest, by miały świadomość swoich korzeni.

Prezydent zastrzegł, że jego pragnieniem nadal jest to, by Polacy wracali do kraju. "Ja cały czas zachęcam, bardzo chciałbym, żebyście wrócili" – mówił Duda. Przypomniał, że gdy podczas swojej pierwszej podróży do Londynu w 2014 roku, jeszcze jako kandydat na prezydenta, mówił, iż chciałby, aby Polacy zaczęli wracać do kraju, było to przyjmowane niemal z oburzeniem, tymczasem teraz, dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarki, Polska jest coraz bliżej zachodnioeuropejskiego poziomu życia.

Jak podkreślił Duda, podczas jego ostatnich wizyt w Wielkiej Brytanii, w tym na koronację króla Karola III, wielokrotnie miał okazję słyszeć, iż Brytyjczycy są zaniepokojeni tym, że Polacy mieliby wrócić do kraju i jest to najlepszy dowód na to, jak są tu cenieni. Dodał, że jako prezydent jest dumny z tego, jak mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy sobie tu radzą i jak reprezentują Polskę.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy