Reklama

Świat

Rzecznik prezydenta Ukrainy: Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły

PAP
Dodano: 21.05.2023
74254_21m8
Share
Udostępnij

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły – oświadczył w niedzielę rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow, odnosząc się do informacji podanych m.in. przez agencje AP i Reutera.
Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): +Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut+. Odpowiedź prezydenta: +Myślę, że nie+. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu” – wyjaśnił rzecznik w komunikacie na Facebooku (https://tinyurl.com/4dp3fh76).
Wcześniej w niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut na wschodzie kraju pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego “wszystko tam zniszczono”.
Według agencji Reutera prezydent odpowiedział na to pytanie: “Myślę, że nie”.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że “dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach”. Zełenski mówił o tym przed spotkaniem z przywódcą USA Joe Bidenem – przekazał Reuters.
W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad Bachmutem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o miasto nie ustają.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy