Reklama

Świat

Zełenski podziękował prezydentowi USA za kolejny pakiet pomocy wojskowej

PAP
Dodano: 21.05.2023
74253_21m7
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii z przywódcą USA Joe Bidenem i podziękował mu za wsparcie dla swojego kraju, w tym za nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 375 mln dolarów.

"Ogromne podziękowania od naszego narodu. Cieszę się, że nasze relacje są tak silne" – powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro. Podziękował też Bidenowi za wsparcie międzynarodowej koalicji samolotowej na rzecz Kijowa, której celem ma być przekazanie Ukrainie amerykańskich maszyn wielozadaniowych F-16.

Prezydenci omówili dalszą współpracę służącą wzmocnieniu możliwości obronnych Ukrainy i kwestię realizacji ukraińskiej formuły pokojowej. Rozmawiano też o projektach rekonstrukcji i odbudowy kraju zaatakowanego przez Rosję – czytamy w komunikacie biura Zełenskiego.

Poruszono również temat integracji euroatlantyckiej Ukrainy i przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Prezydent Zełenski podkreślił, że jego kraj powinien otrzymać gwarancje bezpieczeństwa jeszcze przed wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Zełenskiego, nowy pakiet pomocy wojskowej przekazany przez USA obejmuje m.in. dodatkową amunicję do systemów artylerii rakietowej HIMARS, pociski przeciwpancerne TOW i Javelin oraz pojazdy opancerzone przeznaczone dla służb medycznych (https://t.me/ermaka2022/2742).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy