Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy: pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie historyczną chwilą

PAP
Dodano: 21.05.2023
74252_21m6
Share
Udostępnij
Pojawienie się na ukraińskim niebie amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 będzie historyczną chwilą dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na sesji szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

"Kiedy nasi piloci będą znać (obsługę) F-16 i kiedy na naszym niebie pojawią się te maszyny, będzie to miało znaczenie nie tylko dla Ukrainy. To będzie historyczny moment dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie" – podkreślił ukraiński przywódca, cytowany przez swoje biuro.

W niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który uczestniczy w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, zapowiedział, że szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się latem.

Zełenski mówił też podczas sesji w Hiroszimie o gwarancjach bezpieczeństwa dla swojego kraju. Podkreślił, że Kijów popiera "zasadę bezpieczeństwa prewencyjnego". Dlatego nasze propozycje dotyczące pakietu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – kiedy już zaczną działać – staną się czynnikiem pokojowym. Nie tylko dla nas – powiedział przywódca.

Zapewnił, że gwarancje bezpieczeństwa będą służyć temu, by "nie dopuścić do tragedii wojny" i "powstrzymać potencjalnego agresora".

"Ukraina chciałaby, żeby nasze zespoły postawiły kropki nad +i+ w kwestii gwarancji bezpieczeństwa przed Wilnem – szczytem, na który czeka wspólnota euroatlantycka" – oznajmił Zełenski, odnosząc się do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO na Litwie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy